Může za to incest, brání se Slovensko kritice kvůli segregaci Romů
'Originální' odpověď Bratislavy do Bruselu
Evropská komise kritizovala Slovensko, že zneužívá zákonů a vyhlášek k masovém zařazování chudých dětí do speciálních škol. Problém se týká zejména romských dětí, které často v podobných ústavech končí. Slovenská vláda se ale brání tím, že v případě romských dětí se jedná o ochranné opatření, protože v jejich kruzích dochází k incestu, píše slovenský deník Sme.
Slovenské zvláštní školy jsou trnem v oku Evropské komisi, která si posvítila na umísťování dětí do těchto institucí. Podle komise zde dochází k opakovanému pochybení a nyní podává na Slovensko oficiální stížnost.
„Vzhledem k tomu, že Slovensko argumentuje absencí jakéhokoliv problému, neposkytlo informace o tom, jak ho hodlá vyřešit,“ stojí podle Sme ve vyjádření Bruselu.
Hlavní argument vlády, proč děti z chudších poměrů do ústavů umísťuje, který nyní opět zazněl, je přitom poněkud bizarní – v rodinách romských dětí se prý vyskytuje větší podíl geneticky podmíněných chorob, protože je u nich největší podíl incestu v Evropě.
Čtěte také: ‚Česko diskriminuje romské děti.‘ Hrůzné, tvrdí Amnesty
„Bylo jasně naznačené, že potenciál genetických změn je o mnoho vyšší a jednoduše nemůžeme za politickou korektnost schovávat pravdu,“ řekl podle Denníku N slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák, „To by jsme se dostali do skutečně velmi pokryteckého schématu, kdybychom neřešili problém. Když ho nepojmenujete, nevíte, jak ho řešit.“
Kroky slovenské vlády nekritizuje jen Evropská komise, na její kroky upozorňuje už delší dobu slovenská ombudsmanka Jana Dubovcová. Ta už dva roky žádá parlament, aby v něm mohl přednést svou správu o protiprávních krocích vůči romským dětem. „Je to skandální. Soulož mezi příbuznými je trestný čin, ale soudy za něj odsoudily jen minimální počet pachatelů,“ reagovala pro Sme Dubovcová.
Podle Denníku N navíc vláda argumentuje bezmála 30 let starou studií, která průzkum mezi Romy ohledně incestu mapovala. Jak upozorňuje slovenský Institut pro dobře spravovanou společnost, výzkum z roku 1987 tehdy navíc proběhl mezi olašskými Romy v okrese Nitra, nikoliv mezi celou tamní populací.