Vězeňské službě chybí vize i rozvoj. Poslanci se upínají na Dohnala

Staronového ředitele vítají poslanci napříč politickým spektrem

Vězeňské službě chybí vize i rozvoj. Poslanci se upínají na DohnalaNOVÉ
Říjen 2013 - Prezident republiky Miloš Zeman jmenuje generálního ředitele Vězeňské služby Petra Dohnala do hodnosti brigádního generála Foto: M. Luňáčková, ministerstvo vnitra
1
Domov
Filip Nachtmann
Sdílet:

Vězeňská služba je několik let pozadu, nemá vizi, koncepci a nerozvíjí se. To si alespoň myslí poslanečtí experti na vězeňství, podle nichž by mohl službu ke světlejší budoucnosti nastartovat Petr Dohnal, který se koncem minulého týdne vrátil do jejího vedení. Staronový generální ředitel si zřejmě slova odborníků o nové éře bere k srdci. Své druhé působení v úřadu začal personální čistkou.

Že je Dohnal opět generálním ředitelem Vězeňské služby, oznámil v pátek ministr spravedlnosti Robert Pelikán. Ten tak reagoval na rozsudek Městského soudu v Praze, který zrušil rozhodnutí někdejší ministryně spravedlnosti Heleny Válkové o Dohnalově odvolání. Rozhodnutí soudu očekávali politici napříč spektrem, kteří se problematikou vězeňství zabývají. Shodují se, že oproti současné situaci jde o změnu k lepšímu.

„Rok a půl vedl Vězeňskou službu někdo, kdo podle soudu není ředitelem. Celou tu dobu tak nebyla Vězeňská služba pořádně řízená, respektive situace tam byla od odvolání pana Dohnala nejasná a nestabilní. Proto se neinvestovalo, neděly se žádné pořádné změny. Vězeňská služba teď potřebuje vizi,“ je přesvědčený bývalý ministr spravedlnosti a současný europoslanec za TOP 09 Jiří Pospíšil.

Ten deníku ECHO24.cz řekl, že není možné, aby každý nový ministr měnil šéfa Vězeňské služby. V jejím čele by tak měl zůstat Dohnal. Pospíšil připomněl, že většina expertů na spravedlnost před rokem a půl tehdejší ministryni Válkové říkala, že při odvolání Dohnala postupuje nezákonně. Úkolem jejího nástupce Roberta Pelikána je teď situaci ve službě stabilizovat. I Pelikán je podle Pospíšila za nastalou situaci spoluodpovědný.

S tím souhlasí i další exministr spravedlnosti Pavel Blažek z ODS: „Rozhodnutí soudu o neplatnosti odvolání Petra Dohnala bylo pro zjevné nezákonnosti předvídatelné. Soud tak potvrdil pohrdání lidmi a právem v resortu spravedlnosti od doby, co jeho řízení převzalo hnutí ANO.“

‚Další ministr snad neudělá podobnou botu‘

Když Válková loni na jaře Dohnala odvolávala, postavili se proti ní poslanci napříč spektrem, včetně koaličních partnerů. Mezi nejhlasitější odpůrce tehdy patřil Daniel Korte z TOP 09. Podle něj dává návrat Dohnala šanci, že skončí turbulence, které prý zažívala Vězeňská služba pod jeho nástupcem Pavlem Ondráškem.

Čtěte také: Poslancům dochází trpělivost s Válkovou: Pohrdá parlamentem

Dohnalův návrat vítá i šéf sněmovního výboru pro bezpečnost Roman Váňa z ČSSD. Podle něj sice služba funguje, změny ředitele ale přibrzdily její rozvoj.

„Byli jsme před rokem a půl skeptičtí k reformě Vězeňské služby, protože začínat ji odvoláním ředitele nebylo zrovna šťastné. Vězeňská služba je teď několik let pozadu. Rozhodnutí soudu by ale mohlo znamenat naději, že další ministr spravedlnosti už neudělá podobnou botu,“ věří Váňa.

Jak bude vypadat Vězeňská služba pod Petrem Dohnalem, zatím nelze předvídat. Dohnal i Ondrášek se nejdříve musí sejít s ministrem Pelikánem, aby si řekli, co dál. Staronový ředitel už nicméně začal s prvními změnami. A jde rovnou o personální čistku.

Jak v pondělí informovala ČTK, odvolal Dohnal náměstka pro logistiku a IT Miroslava Honzíka, o post náměstka přišli také Milan Brendl, který měl na starosti bezpečnost, a Pavel Horák, který řídil vzdělávání. Ve funkci měl skončit také ředitel Ondráškovy kanceláře Robert Káčer, dalšími odvolanými jsou ředitelka odboru investic, centrálních nákupů a EU fondů Žaneta Vika a personální ředitelka Eva Chalupná.

Čtěte také: Staronový šéf Vězeňské služby se chopil vedení a hned začaly čistky

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články