Ondrášek chystá žalobu, chce být nadále šéfem Vězeňské služby

Ondrášek chystá žalobu, chce být nadále šéfem Vězeňské služby
Pavel Ondrášek Foto: FOTO: Vězeňská služba České republiky
1
Domov
Echo24
Sdílet:

Pavel Ondrášek se chystá podat žalobu, kterou chce docílit znovuuvedení do funkce generálního ředitele Vězeňské služby. Chce tak učinit do 5. ledna, kdy mu končí dovolená, informovala Česká televize. Dočasně řídí věznice Petr Dohnal.

Pomyslnému dvojvládí na Vězeňské službě chce patrně učinit přítrž Pavel Ondrášek. Rozhodl se tak pro někoho možná překvapivě poté, co celou situaci o přezkumu jeho jmenování do funkce probíral s ministrem spravedlnosti Robertem Pelikánem (ANO). Podle Ondráška mají nyní věznice dva šéfy a náleží mu prý vzhledem ke zkušenostem odpovídající nabídka zaměstnání.

Ondrášek podle předvánočního vyjádření Pelikána respektoval, že službu nyní řídí Dohnal a zahájilo se řízení o přezkumu Ondráškova jmenování. „Pana generála jsem ujistil, že veškerý postup bude přesně podle zákona,“ řekl tehdy Pelikán.

Advokát Ondráška Michal Pokorný tvrdí, že po návratu Dohnala nastalo na generálním ředitelství věznic dvojvládí. „Jsem stále ředitelem generální služby, není ale mým zájmem komplikovat situaci,“ řekl 23. prosince Ondrášek. Více se k případu nechtěl vyjadřovat, protože mu to prý Pelikán zakázal.

Pokorný řekl, že v rozhodnutí soudu se píše, že „do odvolání druhého jsou šéfy oba“. Podle právníka by měli vládnout na základě rozhodnutí soudu oba šéfové ve vzájemné shodě, nebo by měl Dohnal dostat pracovní nabídku odpovídající jeho zkušenostem. Právě nabídku zmiňoval advokát v souvislosti s možnou újmou.

Ondrášek před necelým týdnem také zmínil, že ve funkci předal Generální inspekci bezpečnostních sborů řadu dokumentů k údajně pochybným veřejným zakázkám. Tendry prý mohla provázet korupce se škodou v desítkách milionů korun. Ondrášek se obává, že by nyní mohlo docházet k úpravám a skartování některých listin.

Válková stojí za Ondráškem

Na stranu Ondráška se přidala exministryně Helena Válková (za ANO), která Dohnala odvolala. Ondrášek věří, že v případě dvou šéfů se všechna rozhodnutí mají přijímat po vzájemné shodě. Personální změny, které Dohnal učinil bezprostředně po svém návratu do funkce a které postihly některé z Ondráškových nejbližších spolupracovníků, Ondrášek z tohoto důvodu již dříve označil za zpochybnitelné a neopodstatněné. Vězeňské službě podle něj v jejich důsledku hrozí jednak destabilizace, jednak škody z pracovněprávních sporů.

Válková zdůraznila, že Ondrášek nastoupil do funkce v dobré víře a mělo by se s ním jednat především slušně a uvážlivě, aby šla celá situace vyřešit dohodou. Jako příklad uvedla „dvojvládí“ policejních prezidentů Petra Lessyho a Martina Červíčka, s nímž si podle ní ministr vnitra poradil diplomaticky. „Pokud v tom někdo bude šlapat jako slon v porcelánu, potáhne se ta situace týdny, což by nebylo dobře,“ uvedla tehdy pro ČTK.

Pelikán však od rozhodnutí soudu tvrdí, že Vězeňské službě nyní „zcela jasně“ velí Dohnal. Obě strany přitom argumentují rozhodnutím Nejvyššího správního soudu ohledně „dvojvládí“, které panovalo na ústeckém krajském státním zastupitelství mezi žalobci Jiřím Křivancem a Janem Jakovcem. Pelikán tvrdí, že okamžikem právní moci pátečního soudního rozhodnutí ožila Dohnalova funkce a Ondrášek musí jako později jmenovaný ustoupit. Nejvyšší správní soud ve sporu Křivanec-Jakovec konstatoval, že ministerstvo musí obnovit správní řízení o jmenování pozdějšího žalobce a vyslovit, že jmenování na obsazenou funkci nebylo možné.

Čtěte také: Vězeňské službě chybí vize i rozvoj. Poslanci se upínají na Dohnala

Dvojvládí ve věznicích? Jsem stále ředitelem, tvrdí Ondrášek

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články