Turecko zrušilo práci rakouským archeologům. Odveta za kritiku?
Chladnoucí rakousko-turecké vztahy
Turecké ministerstvo zahraničí vydalo rozkaz zrušit veškeré práce v oblasti antického města Efez, kde doteď působili především rakouští archeologové. Důvod neuvedlo, podle Rakouska za tím stojí ale stojí politika, píše server The Local.
Turecká zpravodajská agentura Dogan tvrdí, že výzvu k ukončení pracovní činnosti v Efezu obdrželi archeologové na konci srpna. Práce na vykopávkách měly přitom skončit o dva měsíce později a zatím není jisté, co vedlo tamější ministerstvo zahraničí k tomuto kroku.
Rakouský vicekancléř a ministr pro vědu, výzkum a hospodářství Reinhold Mitterlehner v tom vidí především politické důvody. „Mrzí mě, že Turecko svým rozhodnutím omezuje svobodu vědy. Na kulturním partnerství jsme si roky zakládali, teď se do toho nevybíravě vmísila politika,“ řekl v nedělním prohlášení.
Sami archeologové byli nečekanou výzvou překvapení, přestože si všimli, že po neúspěšném puči rakousko-turecké vztahy značně vychladly. Byli ale přesvědčeni, že politická situace do jejich práce nezasáhne.
„Pracujeme v Efezu už mnoho let a myslíme, že jsme do turecké společnosti dobře integrovaní,“ dodává vedoucí rakouské expedice Sabine Ladstätter. Rakouský archeologický institut působí v ruinách někdejšího starořeckého města již od roku 1895 a nyní se obává, že tuhle dlouholetou tradici přeruší současné politické napětí mezi státy.
Napětí mezi Rakouskem a Tureckem v posledních týdnech značně posílilo. Turecká vláda se dokonce rozhodla odvolat svého velvyslance. Rakouští politici jsou vůči Ankaře kritičtí, někteří navrhují ukončení rozhovorů o budoucím vstupu Turecka do Evropské unie.