Další čistky v ÚSTR: skončil šéf digitalizace Rendek

Další čistky v ÚSTR: skončil šéf digitalizace RendekNOVÉ 1
Domov
Echo24
Sdílet:

Ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů Zdeněk Hazdra ve čtvrtek odvolal ředitele odboru informatiky a digitalizace Petera Rendeka. Odvolání souvisí mimo jiné i se závěry komise, která prověřovala zprávu o chybách v digitalizovaných materiálech Archivu bezpečnostních složek.

Zakladatel ústavu a jeho bývalý šéf Pavel Žáček považuje Rendekovo odvolání za dokončení personální čistky a pokračování útoku na samu podstatu ÚSTR. Podle Žáčka může odvolání klíčového pracovníka ohrozit systém práce v oblasti digitalizace, včetně naplňování zákona o třetím odboji, a zároveň je podle něj úřad vtahován do předvolebního boje.

Rendek je nejdéle fungujícím členem vedení ústavu a zároveň jedním z předáků jedné z odborových organizací v ÚSTR. 

Při namátkových kontrolách byly na jaře zjištěny chyby ve více než polovině aktuálně kontrolovaných digitálních reprodukcích. Chybějí části svazků, kopie jsou špatně čitelné a chybí také naskenované fotografie. Tyto závěry prověřovala ještě jednou o prázdninách pětičlenná komise. Vznikla v reakci na zprávu o kontrole digitalizovaných archiválií ABS. 

‚Rendek je slušný člověk‘

Podle Hazdry jsou zjištění komise závažná. „S jejími doporučeními se ztotožňuji, ale nechtěl bych odvolání přímo s důsledkem kontrol v digitalizaci spojovat. Pan Rendek je slušný člověk, mnoho pro ústav udělal,“ komentoval své rozhodnutí šéf ústavu. Časem plánuje Hazdra vypsat na neobsazené místo konkurz. 

Komise podle stanoviska, které má ČTK k dispozici, zprávu archivu nezpochybňuje. Nálezy podle ní svědčí mimo jiné o závažných rozdílech mezi originální archiválií a její digitální kopií. Rozdíly mohou být zdrojem zavádějících interpretací, píše. Zatím se neví, zda a jak dokumenty opravovat. Jde o více než 30 milionů digitalizovaných stránek a kontrola by trvala několik let. 

Rendekovu agendu prozatím převezme ekonomický náměstek Jakub Stránský. Hazdra chce nově zřídit funkci zmocněnce, kterým by se měl stát analytik Václav Tollar. Ten by měl mít na starosti dozor nad nápravou chyb v digitalizaci a podřízen bude přímo řediteli. Tollar byl i členem kontrolní komise. Přišel do ústavu ze společnosti TNS Aisa s nástupem Hazdry. 

Žáček: Hrozí zánik instituce historické paměti

Tollar má společně s ABS zavádět opatření, která doporučují závěry komise. To znamená - nově vymezit vztah ústavu a archivu v rámci digitalizace, zavést moderní digitalizační standardy a systém průběžných kontrol. Mají vzniknout i nové smlouvy mezi ústavem a archivem. Podle Žáčka se vedení ÚSTR snaží prosadit změnu zákona a archiv od něj oddělit. 

„To by znamenalo de facto zánik ÚSTR jako instituce historické paměti, o což mnozí včetně některých členů Rady ÚSTR již léta usilují," tvrdí Žáček. 

Ústav a archiv spolupracují na digitalizaci archiválií ABS od roku 2008, komplikacím musela čelit od začátku. Skutečná kontrola proti originálu se neuskutečnila ani na jedné straně, problematická byla podle komise mimo jiné i příprava archiválií pro digitalizaci ze strany archivu. 

Komise dále konstatovala, že v ústavu ani v archivu neexistují ani neexistovaly srovnatelné kontrolní mechanismy. „Systémově špatně vymezené kompetence mezi ústavem a archivem jsou zdroje konkrétních problémů, ale i celkové nedůvěry mezi pracovníky obou institucí," píše také. 

Člen pětičlenné komise Juraj Kalina, který se jako jediný zdržel hlasování, v dopise vedení ústavu uvedl, že by objektivně byli schopni kvalitu digitalizace posoudit pouze experti zvenčí a nikoliv účastníci sporu z ústavu nebo archivu. Doporučil proto oslovit partnerské instituce, které by pomohly situaci řešit. 

Čtěte také: Ústavu pro studium totality hrozí, že mu klesnou peníze na výzkum

Sdílet:

Hlavní zprávy