Miliardář Valenta: Z Monaka do Senátu? Žádný problém

Šéf Synotu senátorem

Miliardář Valenta: Z Monaka do Senátu? Žádný problémPROFIL 2
Domov

sc Echo24

Do Senátu voliči svými hlasy poslali i dva české miliardáře. Na Uherskohradišťsku zvolili Iva Valentu, majitele loterijního holdingu Synot s trvalým bydlištěm v Monaku. Za Trutnov pak zakladatele Juty Jiřího Hlavatého (ANO).

Valenta, který kandidoval jako nezávislý za Stranu soukromníků ČR, vyhrál nad místostarostou Ostrožské Nové Vsi Pavlem Botkem (KDU-ČSL) rozdílem devíti procent (1796 hlasů). 

Do Senátu to má 1165 km

Vzhledem k Valentově trvalému bydlišti v Monaku, kde musí strávit minimálně 180 dní v roce, aby mu zůstaly daňové úlevy, jsou jeho cesty do Valdštejnského paláce, kde Senát sídlí, otázkou. On sám se nechal slyšet, že pokud do Prahy přijede připravený, může po dvou hodinách odjet.

Podle serveru rozhlas.cz si Valenta spočítal, že horní komora zasedá čtyřiadvacetkrát za rok, což vychází na dvě jednání za měsíc. Problém v tom nevidí. Senátorský plat pobírat bude, ale věnuje ho studentům na Slovácku.

I volební výsledky Valenta komentoval na Facebooku z pařížského Disneylandu, kde byl právě se svými dcerami.

 
 
 
 

Ivo Valenta je vyučený kuchař. V roce 1991 založil spolu s bratrem a otcem loterijní holding Synot (zkratka od synové a otec). Firma má jen v České republice roční obrat přes 10 miliard korun. Funguje ve 12 zemích Evropy a zaměstnává 3000 zaměstnanců.

Valenta je velkým kritikem zpřísnění regulace hazardu. Jak se v minulosti vyjádřil na serveru pro zlínské podnikatele firemnipartner.cz, jeho byznys je přirovnatelný k tomu s alkoholem: kdyby to nedělal on, udělá to někdo jiný.

Horní komora se v jeho osobě rozšíří o pravomocně odsouzeného senátora. Zakladatel fotbalového klubu FC Slovácko byl v roce 2004 odsouzen za to, že naváděl sportovního ředitele téhož klubu Jaroslava Hastíka k trestnému činu podplácení. Za účast v korupční aféře byl potrestán v disciplinárním řízení zákazem činnosti ve fotbale na 2 roky a sto tisícovou pokutou. Navíc soud mu uložil podmínečný čtyřletý trest a pokutu 350 000 Kč.

Valenta klub před lety prodal. Firma Synot je nyní hlavním sponzorem první fotbalové ligy.

Přehled všech nově zvolených senátorů zde: 27 nových senátorů: podívejte se, kdo byl zvolen

Čtěte také:Vítězové senátních voleb

Propadák dvou ministrů a TOP 09, vláda na koni