Řecko schválilo výstavbu mešity v Aténách za státní peníze
Islám v Evropě
Řecký parlament dnes schválil výstavbu mešity ze státních peněz nedaleko centra Atén. Návrh, který vyvolal odpor řeckých nacionalistů a vyvolal mezi poslanci spory o dopadech migrační krize, nakonec podpořily dvě třetiny parlamentu, informovala řecká média. Proti návrhu byli pouze Nezávislí Řekové, koaliční partneři vládní levicové formace SYRIZA, a neonacisté ze Zlatého úsvitu. Záměr odsuzuje také řecká pravoslavná církev.
Mešita by měla být postavena zhruba do půl roku. Její cena se odhaduje na 950.000 eur (25,7 milionu Kč).
Svatyně o podlahové ploše 600 metrů čtverečních má nahradit provizorní modlitebny v bytech, kavárnách a pronajatých halách, které se rozmnožily v zemi v důsledku navyšování počtu muslimských přistěhovalců zejména z Blízkého východu a severní Afriky. Má stát na místě bývalých vojenských garáží ve čtvrti Votanikos.
Úřady vyšly vstříc křesťanské většině přinejmenším tím, že nepovolily postavení minaretů, které patří k nejvýraznějším architektonickým symbolům islámu. Samotná stavba s kupolovitou střechou pak bude podobná klasickým pravoslavným chrámům, jichž jsou v Řecku tisíce.
V Řecku, které má jedenáct milionů obyvatel, žije oficiálně 120.000 muslimů, příslušníků turecké menšiny, především v Thrákii na severovýchodě země. V této oblasti je asi 300 mešit. Řekové jsou z 98 procent pravoslavného, respektive řeckokatolického vyznání.