Zrušení okresních soudů? ‚Změna, kterou Česko nepamatuje‘

Nový návrh ministra Pelikána

Zrušení okresních soudů? ‚Změna, kterou Česko nepamatuje‘NOVÉ 2
Domov
Kristýna Novotná
Sdílet:

Přestože jsou české soudy nejrychlejší za posledních několik let, některé případy se kvůli jejich vytíženosti dále vlečou. Jednou z možností, jak zefektivnit práci v justici, je podle ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (za ANO) zrušit okresní soudy. Ty by nově fungovaly jako pobočky soudů krajských. Proti tomu se však ohrazují sami soudci, rozporuplné reakce přichází i od odborníků. Změna by si prý vyžádala celkovou reformu soudnictví, největší za několik posledních dekád.

„V žádném případě nelze hovořit o zrušení okresních soudů jako o nějakém dílčím řešení pro zrychlení soudního řízení. Na okresních soudech se podle platné právní úpravy rozhoduje naprostá většina věcí projednávaných soudy, každá změna jejich činnosti musí být důkladně promyšlena, zváženy všechny její důsledky, kterých je opravdu mnoho,“ uvedla deníku ECHO24.cz prezidentka Soudcovské unie Daniela Zemanová.

Realizace zamýšlené varianty by podle Zemanové vyžadovala celkovou reformu justice, kterou český stát nepamatuje. „Změna příslušnosti či existence okresních soudů by musela být součástí reformy celého soudnictví v České republice, byla by to největší změna v soudnictví za posledních několik desetiletí a úměrně této závažnosti by musela být připravena,“ pokračovala Zemanová.

Rezervovaně k návrhu přistupuje také specialistka na procesní právo z Univerzity Palackého v Olomouci Renata Šínová. „Je potřeba pozitivně hodnotit jakékoli snahy, které si kladou za cíl zrychlit a zefektivnit výkonnost české justice. Nejsem si však jistá, zda by jejich zrušení bylo řešením. Koncentrace soudního rozhodování do krajských měst a poboček by mohla neúměrně zvýšit náklady řízení,“ komentovala Šínová.

Zamýšlené řešení počítá s tím, že nyní okresní soudy by mohly fungovat nově na krajské úrovni ve formě poboček, jak upozornil server idnes.cz. Podle ministra Roberta Pelikána by „vyřizovaly jen tu agendu, kterou občané v tom daném místě skutečně potřebují“. Návrh podpořil podle serveru například předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa či jeho protějšek z Nejvyššího soudu Pavel Šámal.

Odvolání k vrchnímu soudu

Princip, kterým by se mohly vyřešit rozdíly v rychlosti a vytíženosti jednotlivých soudů, by zřejmě v praxi stál na krajské místní příslušnosti nyní lokálních soudů. Soudci, kteří jsou dnes vázáni na konkrétní soud, by se dle potřeby mohli přesouvat z krajské centrály na jednotlivé pobočky a reagovat tak na zvýšené množství případů.

Se zrušením okresních soudů by se zjednodušila soudní soustava. Místo dosavadních čtyř stupňů by zbyly jen tři – krajský, vrchní a nejvyšší. Dlouhodobě se přitom mluvilo o tom, že zrušit by se měly spíše vrchní soudy. Ty by se ale v nové soustavě staly soudy druhoinstančními, jejichž množství by se případně kvůli možnosti odvolání muselo posílit.

Ministerstvo spravedlnosti se nechce k návrhu svého šéfa vyjadřovat. „Jedná se skutečně o zamýšlené variantní řešení, které je v současné době ve stádiu úvah. Není proto opravdu možné sdělit konkrétní návrhy řešení, které nejsou jasně dané,“ uvedl deníku ECHO24.cz Jakub Říman z tiskového odboru resortu.

Průtahy stát stojí miliony ročně

O tom, zda by zrušení okresních soudů přineslo více pozitivních než negativních důsledků, by se měla podle šéfky Soudcovské unie Zemanové vést odborná diskuze. „My bychom uvítali zahájení odborné debaty na téma efektivnosti soudní soustavy u nás. Zatím jsou na toto téma pouze uveřejňována různá mediální prohlášení, odbornou a seriózní diskusi na toto téma ministr spravedlnosti zatím nezahájil,“ dodala.

Stížnosti na zdlouhavé soudní řízení často končí u ombudsmanky Anny Šabatové, na průtahy si stěžovalo za loňský rok 132 lidí (z celkových 259 stížností týkající se státní správy soudnictví). Podle Šabatové za to nejčastěji mohou obstrukce účastníků řízení, procesní chyby soudců, prodlevy v důsledku zapůjčování spisů mezi soudy nebo právě personální problémy a přetíženost soudů. Na odškodněním za soudní průtahy stát vyplatí desítky milionů ročně.

České soudy přitom podle statistik Evropské unie patří k těm nejrychlejším. Zlepšila se také průměrná doba trestních řízení. I tak si ale třeba u okresního soudu v Ústí nad Labem, který patří dlouhodobě k nejvytíženějším, účastník civilního sporu počká na verdikt v průměru přes dva roky. Nejrychleji případ vyřídí v Náchodě, a to za zhruba čtyři měsíce.

Čtěte také: ‚Sami si vaří, mají jednolůžkové pokoje‘. Pelikánovy ‚otevřené věznice‘

Válka exekutorů s Pelikánem. Pokud jim sníží odměny, ukončí činnost

Vězení za vtipy o gayích? Lidovci se bojí o svobodu slova

Sdílet:

Hlavní zprávy

Fanatismus proti civilizaci

EDITORIAL

Když teroristé z hnutí Hamás spáchali bestiální útok na nevinné obyvatele kibuců na hranicích s Palestinou, bez lítosti vraždili mladé lidi na alternativním ...

00:07

Týdeník Echo

Koupit

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články