Buď německý! Komik Böhmermann si nedá pokoj a tepe do Němců

Tentokrát slovo do vlastních řad

Buď německý! Komik Böhmermann si nedá pokoj a tepe do NěmcůUVNITŘ VIDEO 4
Svět

mc Echo24

Německý satirik a komik Jan Böhmermann, který do podvědomí světa vešel trestním stíháním za urážku tureckého prezidenta Erdogana, natočil hudební klip inspirovaný kapelou Rammstein. V písni Buď německý! zesměšňuje současnou uprchlickou krizi, utahuje si ze stereotypů o Němcích, současně ale oslavuje jejich liberální smýšlení a vyzývá Němce na pomoc světu, který je „pomatený“.

Televizní komik a satirik se v klipu inspiroval tvorbou německé kapely Rammstein a jejím frontmanem Tillem Lindemannem, kterého dokázal skvěle napodobit. Jan Böhmermann zveřejnil klip na YouTube kanálu svého pořadu Neo Magazin Royale už koncem března. Od té doby má již téměř 4 miliony shlédnutí. Hlavním vyzněním klipu je, aby svět přijal moderní hodnoty německého multikulturalismu a odvrhl nacionalismus.

„Německo, ty spící krásko, vzbuď se! Slyšíš to volání povinností? Svět se stává úplně pomateným, proto jsme zpátky – abychom pomohli.“ Tak začínají první slova čtyřminutové písně. „My už jsme se dostatečně poučili, proto si vezměte k srdci naši radu, držte pospolu a snažte se být milí,“ zpívá komik, zatímco se v klipu objevují záběry z druhé světové války.

„Buď milý nebo za tebou přijdeme s ponožkami v sandálech, tvoje lehátko si zabereme s našimi ručníky, veganskými klobásami v našich útrobách,“ pohrává si video se stereotypy a nabádá tím Němce, aby se sebekriticky zamysleli nad svými předsudky. Dále se komik strefuje do dřeváků, řízků, kebabu, předsedkyně strany Alternativa pro Německo Frauke Petryové nebo kandidáta na amerického prezidenta Donalda Trumpa. O něm Böhmermann zpívá, že zkušenosti „s maniaky s příšernými vlasy už máme za sebou“.

Ke klipu navíc Böhmermann připojil hashtag #MakeGermanyGreatAgain, který si se sobě vlastní ironií vypůjčil od Donalda Trumpa a hlavního hesla jeho prezidentské kampaně Make America Great Again.

Na konci března přednesl Böhmermann ve svém satirickém programu Neo Magazin Royale ve veřejnoprávní televizi ZDF urážlivou báseň o tureckém prezidentovi. Báseň, která obsahovala řadu vulgarismů, líčila tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana mimo jiné jako člověka, který porušuje lidská práva, ale také provozuje sex se zvířaty.

Televize ZDF kontroverzní pořad po silné kritice vyřadila ze svého internetového archivu. Uvedla však, že Böhmermannovi pomůže s nadcházejícími soudními spory. Za satirika se postavila i řada německých politiků, kteří často označovali báseň za nevkusnou, nicméně její odvysílání hájili právem na svobodu tisku. Erdogana přitom nevládní organizace obviňují, že se v Turecku snaží svobodu tisku omezit.

Na televizní obrazovku se Böhmermann vrátil v polovině května a to přímo ve svém domovském pořadu Neo Magazin Royale. Hned na začátku vysílání přitom slíbil, že „si v budoucnu už nebude utahovat z nacistického vůdce Adolfa Hitlera“.

Čtěte také:

Merkelová mě vykostila a naservírovala despotovi, říká Böhmermann

‚Už si nebudu utahovat z Hitlera.‘ Komik Böhmermann je zpátky