‚Už si nebudu utahovat z Hitlera.‘ Komik Böhmermann je zpátky
NÁVRAT SLAVNÉHO KOMIKA
Německý komik Jan Böhmermann, který před nedávnem označil tureckého prezidenta Erdogana za „kozom*da“, se ve čtvrtek znovu vrátil na televizní obrazovku. Konkrétně se objevil ve svém domovském pořadu Neo Magazin Royale, který vysílá veřejnoprávní stanice ZDF. Böhmermann ve vysílání slíbil, že si v budoucnu už nebude utahovat z nacistického vůdce Adolfa Hitlera.
Komik Böhmermann, který si dal v posledních týdnech od televizního vystupování pauzu, hned v úvodu pořadu řekl, že jeho show je nyní pod velkým tlakem a čelí nejrůznějším obviněním kvůli údajnému znevažování lidské důstojnosti. Böhmermann k tomu v ironické poznámce prohlásil, že si už nebude dělat legraci z nacistického vůdce Adolfa Hitlera, jako to dělal dříve, protože by to „mohlo být označeno jako znevažování mrtvého člověka“.
Protagonista pořadu Neo Magazin Royale se v posledních týdnech dostal do středu pozornosti poté, co ve vysílání veřejnoprávní stanice ZDF přednesl ironickou báseň týkající se tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Böhmermann v básní obvinil Erdogana z porušování lidských práv a z toho, že provozuje sex se zvířaty. Rovněž ho označil za „kozomrda“.
Turecký prezident si jeho básní připadal natolik uražen, že německé vládě podal oficiální stížnost, v níž žádal stíhání komika Böhmermanna. Využil přitom paragraf, který umožňuje stíhat člověka za urážku představitele cizího státu. Kabinet kancléřky Merkelové následně stížnosti Ankary vyhověl, čímž umožnil Böhmermannovo stíhání.
‚Böhmermannův‘ paragraf je zastaralý
V Německu se následně rozpoutala vášnivá debata o zrušení tohoto zastaralého paragrafu. Ve hře bylo dokonce i jeho okamžité zrušení. Německá Spolková rada, což je v podstatě horní komora německého parlamentu, však v pátek zrušení paragrafu neodhlasovala a informovala, že o tom bude dále jednat.
Na německé politické scéně je většinová shoda, že paragraf je zastaralý a bude třeba jej odstranit, politici se ale liší v názoru na to, kdy by se tak mělo stát. Šestice spolkových zemí dnes požadovala, aby tak Spolková rada učinila s okamžitou platností. Návrh ale získal jen 30 hlasů, ke schválení bylo třeba o pět více. Návrh tak před dalším projednáváním půjde do výborů.
Pokud Spolková rada kontroverzní část trestního zákoníku zruší, bude se věcí ještě zabývat Spolkový sněm. Pokud by byl paragraf 103 zrušen bez náhrady, stíhání Böhmermanna, které podle německých zákonů musela povolit vláda, by ztratilo význam. Se zrušením kontroverzního paragrafu sice souhlasí i kancléřka Angela Merkelová, chce tak ale učinit později.
Merkelová se kvůli povolení trestního stíhání satirika, proti němuž byli ministři za sociální demokracii, stala v Německu terčem kritiků, podle nichž příliš ustupuje autoritativnímu tureckému prezidentovi.