Byl to atentát, soudí Britové o letadle. Rusko teorii odmítá

Bomba na palubě?

Byl to atentát, soudí Britové o letadle. Rusko teorii odmítáAKTUALIZUJEME 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Podle britského premiéra Davida Camerona je čím dál pravděpodobnější, že pád ruského letadla na Sinaji zapříčinil výbuch bomby. Na plánované schůzce o tom bude diskutovat s egyptským prezidentem Abdalem Fattáhem Sísím.

Premiér David Cameron dnes na svém vystoupení podpořil názory podporující bombový atentát. Teorie o bombě na palubě je podle britského předsedy vlády čím dál pravděpodobnější. Podle stanice BBC navíc panuje mezi egyptskými představiteli rozhořčení nad tím, že Londýn nekonzultoval s Káhirou předem svá bezpečnostní opatření kolem turistů v Šarm aš-Šajchu. O těchto problémech má Cameron v plánu promluvit si přímo s egyptským prezidentem, který do Londýna přicestuje ve čtvrtek.

Rusové: „Nic než spekulace“

Vyšetřování leteckého neštěstí stále pokračuje a podílí se na něm i Rusko. Mluvčí Kremlu Dimitrij Peskov řekl, že „všechny verze o tom, co se stalo a proč, musejí dodat vyšetřovatelé a ti zatím nic neoznámili“. „Všechna ostatní vyjádření nejsou nic jiného než spekulace,“ prohlásil. Rusko prý nevylučuje žádnou z teorií, ale vyzdvihovat jenom jednu z nich podle Peskova není správné.

Medveděv na zasedání vlády prohlásil, že je zatím brzy na to činit závěry o příčinách havárie. Požádal ale ministra dopravy Maxima Sokolova, aby vyjednal se všemi zeměmi, kam létají ruští letečtí dopravci, dodatečná bezpečnostní opatření. Ministerstvo dopravy podle ruských sdělovacích prostředků už poslalo návrhy na nová opatření egyptským úřadům.

Čtěte také: Ruské letadlo zničila patrně bomba islamistů, soudí USA

Mluvčí také řekl, že lety ruských letadel do Šarm aš-Šajchu budou pokračovat, i když Británie a Irsko je přerušily. Do letoviska má ve čtvrtek dorazit 23 ruských letadel.

Ostrovní státy zastavily ve středu odlety svých letadel z letoviska Šarm aš-Šajch, odkud ruské letadlo startovalo, a Británie na letiště poslala své experty, aby prověřili tamní bezpečnostní opatření.

Britové: „Velmi pravděpodobné“

O možnosti, že byl na letadlo spáchán pumový atentát, poprvé otevřeně hovořily ve středu Británie a Spojené státy. Egypt ale oficiálně ještě vyšetřování neukončil a jeho ministr zahraničí Samí Šukrí řekl, že Káhira je postupem Británie zaskočena. Právě ve čtvrtek přitom zahajuje návštěvu Británie egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí.

Britský ministr zahraničí Hammond ve čtvrtek na dotaz, zda si myslí, že je za havárií IS, odpověděl: „Sinajská skupina IS se přihlásila k odpovědnosti za pád ruského letadla hned po havárii. Prověřili jsme všechny dostupné informace včetně tohoto oznámení a dospěli jsme k závěru, že je to velmi pravděpodobné.“

Čtěte také: Nové audio: Sestřelili jsme ruské letadlo. Dokažte, že ne

Počkat na výsledky

Šéf zahraničního výboru horní komory ruského parlamentu Konstantin Kosačov označil rozhodnutí Británie zastavit lety ze Šarm aš-Šajchu za projev nesouhlasu Londýna s ruskými vojenskými akcemi v Sýrii. „Existuje geopolitický nesouhlas s ruskými akcemi v Sýrii,“ citovala ho agentura RIA Novosti. Kroky Británie považuje za předčasné také část ruského tisku.

Čtěte také: Tajemný záblesk před pádem letadla. Co říkají černé skříňky?

Egypt od samého začátku trvá na tom, že je předčasné spekulovat o příčině neštěstí, dokud nebude ukončeno vyšetřování. Ministr Šukrí stanici CNN řekl, že je překvapen oznámením Londýna, že za pádem letadla je bomba. „Musí se to zjistit vyšetřováním a nelze přijímat opatření, která mohou mít nepříznivé dopady. Mnoho Egypťanů je zcela závislých na cestovním ruchu,“ řekl ministr.

Prezident Sísí má ve čtvrtek jednat s britským premiérem Davidem Cameronem, který na dopoledne svolal další krizovou schůzku. Jedna už se konala ve středu večer.

Zrušené lety a změny tras

Na výsledek vyšetřování chce vyčkat například i Německo. Tamní ministerstvo zahraničí zatím žádné bezpečnostní upozornění pro turisty ani cestující do Egypta nevydalo. Německé aerolinky proto lety do Šarm aš-Šajchu vypravují i nadále.

Největší německá letecká společnost Lufthansa však stále udržuje v platnosti své rozhodnutí z počátku týdne, že se její letadla při dálkových cestách vyhýbají přeletu Sinajského poloostrova. Naopak Nizozemsko lety do Šarm aš-Šajchu od soboty zruší, uvedl server listu The Wall Street Journal.

Čtěte také: Raketa? Letadlo nad Sinají závadu nemělo, tvrdí Rusové

Na trzích ve čtvrtek oslabují akcie velkých cestovních kanceláří Thomas Cook a TUI, což agentura Reuters dává do souvislosti s očekávaným rušením cest do Egypta. Thomas Cook zaznamenal na burze pokles o téměř šest procent, TUI pak o téměř dvě procenta.

Dostat turisty domů

Britský ministr Hammond prohlásil, že Británie spolu s egyptskými úřady nyní zkoumá, jak dostat britské turisty ze Šarm aš-Šajchu do vlasti. Je jich tam asi 20 000. Všech 19 dnešních letů, které měly dopravit turisty do letoviska a zpět, je zrušeno. Podle Hammonda by první mimořádné evakuační lety turistů mohly začít v pátek.

Čtěte také: Rusové se vyděsili. Bojí se létat a odříkají zájezdy

Budou je prý provázet mimořádná bezpečnostní opatření, která budou platit jenom krátkou dobu. O tom, zda bude nutné zpřísnit odbavování na letišti v Šarm aš-Šajchu dlouhodobě, prý rozhodnou odborníci.

Kontrola ruských airbusů

Ruská společnost Kogalymavia bezprostředně po havárii tvrdila, že letoun byl ve výborném technickém stavu. Ve čtvrtek ale ruský Úřad pro kontrolu leteckého provozu Rostransnadzor oznámil, že společnost zastaví provoz všech svých airbusů a stroje projdou dodatečnou kontrolou. Úřad nařídil zastavit lety této společnosti už v neděli, ale Kogalymavia, která nově operuje pod názvem Metrojet, tehdy sdělila, že žádné nařízení k ní nedorazilo.

Podle agentury TASS bylo zatím identifikováno 58 obětí a čtyři z nich byly předány příbuzným k pohřbení. Rovněž bylo ukončeno prohledávání 33 kilometrů čtverečních v okolí vraku letadla. Pátrání pokračuje na zbylých sedmi kilometrech čtverečních.

Čtěte také: Rusko do Sýrie poslalo i protiletadlové rakety

Sdílet:

Hlavní zprávy

We´re all living in Amerika

KOMENTÁŘ

Žijeme už jako v Americe. Ne tím, že u nás s jen malým časovým zpožděním mohou vyjít knihy autorů, jako je Abigail Shrierová. Ale tím, že i u nás mohou takzvaně ...

00:08
×

Podobné články