1 Incident řeší inspekce

Advokát skončil v kravatě. Napadl ho při výslechu policista

AUDIO NAHRÁVKA

Policista při výslechu svědka napadl obhájce. K incidentu mělo dojít v Praze v polovině července. Napadený advokát Roman Koucký své tvrzení dokládá pořízeným zvukovým záznamem. Deník ECHO24.cz má nahrávku, která ukazuje dramatičnost celé situace, k dispozici. O případ se už zajímá Generální inspekce bezpečnostních sborů i Unie obhájců. Podle advokátů může jít o nebezpečný precedent.

Útoku předcházel spor o zaprotokolování námitky při výpovědi svědka. Když obhájce na doplnění protokolu trval, policista mu řekl, že ruší a ať odejde z místnosti. Vše je slyšet na tříminutové audio nahrávce. (Incident nabere na intenzitě po 30 vteřinách).

„Já jsem ho upozornil, že jsem obhájce a mám právo namítat do protokolace a že proto mě vyvádět nemůže. Obhájce od úkonu v trestním řízení totiž není možné vyvádět ani vykazovat. On mi řekl, ať jménem zákona opustím místnost. To jsem odmítl a reagoval jsem, že pokud mě chce mít venku, musí použít násilí. A to učinil,“ přibližuje události z poloviny července Koucký.

Policista ho měl chtít vyvést z místnosti tak, že ho chytil do kravaty, přetáhl ho přes opěradlo židle a shodil ho na zem. Následoval boj o telefon, protože si advokát celou událost nahrával. „A nechtěl jsem, aby mě policie o ten důkaz připravila. Mezitím jsem volal o pomoc, chtěl jsem tam mít co nejvíce svědků,“ vysvětluje obhájce. Také to nahrávka zachytila. Advokát na ní mimo jiné volá: „Pomoc, pomoc, tady mě mučí, mlátí.“

Do místnosti přiběhli i další policisté, nikdo z nich se už dál advokáta nedotkl. První policista ho ale následně omezil na osobní svobodě a na tři hodiny zajistil. Koucký nemohl odejít, ani zavolat právníkovi. Na policistu proto podal trestní oznámení. Po celou dobu se údajně aktivně nebránil. Bál se totiž případné vazby.

Advokát: Zřejmě šlo o nezákonný postup

O případu už v minulosti informovala TV Prima. Intenzivně se o něj zajímá Generální inspekce bezpečnostních sborů. „Mohu potvrdit, že tu věc šetříme. Zatím to ale nebylo ukončeno, a tak se k tomu případu nemůžeme více vyjadřovat,“ uvedla v pátek mluvčí GIBS Radka Sandorová. Podle informací deníku ECHO24.cz už ale inspekce zahájila úkony trestního řízení.

O napadení advokáta se začala zajímat i Unie obhájců ČR. Jak serveru ECHO24.cz řekl její prezident a známý český právník Tomáš Sokol, vyloučení obhájce z úkonu v trestním řízení není možné, protože pak takový úkon ztrácí smysl a byl by nezákonný. Mohlo by tak jít o nebezpečný precedent.

„U nás už to vyřizuje kolega a budeme k tomu dávat stanovisko. Ale samozřejmě jen v obecné rovině. My nemůžeme řešit podstatu napadení. Řešíme jen otázku toho, jak se má a může policista v takové situaci chovat,“ říká Sokol.

Napadení obhájce je velmi nebezpečné i podle advokáta a člena unie Jana Vučky, který ho považuje za závažný incident. „Zřejmě šlo o nezákonný postup policisty. Obviněný má jednoznačně právo, aby byl jeho obhájce přítomen při výsleších a podával případně námitky. Ať už jde o výslech obviněného, nebo svědka,“ upozorňuje. Něco podobného, co se stalo Kouckému, prý Vučka nepamatuje: „S fyzickým napadením jsem se ještě nesetkal, ale obecně je respektování práv obviněných tristní.“

Zatím není jasné, kdy a jak GIBS advokátovo napadení vyřeší. Koucký při něm mimochodem utrpěl podvrtnutí krční páteře: „Dva týdny jsem kvůli tomu byl odkázaný na límec. Nemohl jsem pořádně řídit, psát, nespal jsem.“

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.