KLDR vyhrožuje Spojeným státům. Pokud projdou sankce, přijde tvrdý trest
Tvrdá odplata
Severní Korea pohrozila Spojeným státům, že zaplatí vysokou cenu, pokud Rada bezpečnosti OSN schválí americký návrh nové rezoluce zpřísňující sankce vůči KLDR. Washington žádá uvalení přísnějších sankcí na Severní Koreu v reakci na její šestou a zatím největší jadernou zkoušku z tohoto měsíce, která následovala po sérii raketových testů. Hlasování RB OSN se má uskutečnit o půlnoci.
Washington v návrhu původně požadoval, aby Rada bezpečnosti uvalila na Severní Koreu ropné embargo. Americký návrh rezoluce OSN obsahoval také zákaz vývozu textilu z KLDR nebo zmrazení majetku severokorejského vůdce Kim Čong-una a celé vlády. Dokument rovněž požadoval zákaz cestování pro Kim Čong-una a zapovídal najímání severokorejských pracovníků do zahraničí.
Podle agentury Reuters byl návrh později zmírněn, očividně ve snaze uspokojit Rusko a Čínu, které jsou spolu s Francií, Británií a USA stálými členy RB OSN s právem veta.
Oslabený návrh již údajně nezahrnuje zařazení Kim Čong-una na černou listinu a zmírňuje také sankce týkající se ropy a zemního plynu. Zákaz vývozu textilu je v dokumentu naopak ponechán.
Navrhované postihy podporuje německá kancléřka Angela Merkelová, která o otázce telefonicky hovořila s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Ten se s ní sice shodl na potřebě mírového řešení severokorejské krize, chce však postupovat diplomaticky a vrátit všechny zúčastněné strany k vyjednávacímu stolu. Německo momentálně členem RB OSN není.
Mluvčí severokorejského ministerstva zahraničí dnes obvinil Spojené státy, že vyvíjejí „horečné úsilí“, aby zmanipulovaly Radu bezpečnosti OSN kvůli jadernému testu Pchjongjangu, který je podle KLDR součástí „legitimních sebeobranných opatření“.
„Pokud USA nakonec prosadí nezákonnou rezoluci obsahující tvrdší sankce, KLDR se rozhodně postará, aby za to Spojené státy zaplatily,“ konstatoval mluvčí. „Svět bude svědkem toho, jak Severní Korea zkrotí americké gangstery řadou akcí, tvrdších, než si dokážou představit,“ dodal mluvčí, jehož jméno severokorejská tisková agentura KCNA neuvedla.
Putin odmítá sankce
Jihokorejský prezident Mun Če-in minulý týden při návštěvě Ruska zdůraznil, že je tentokrát nevyhnutelné zastavit dodávky ropy do KLDR, aby svět přiměl Pchjongjang nastoupit cestu dialogu. Mun přitom požádal ruského prezidenta Vladimira Putina o podporu. Putin nicméně trvá na odmítavém stanovisku s tím, že takovéto sankce by pocítili především řadoví občané KLDR.
Ještě kritičtější postoj k ropnému embargu může mít při rozhodování v RB OSN Čína, která je nejbližším diplomatickým spojencem a obchodním partnerem Severní Koreje. Podle expertů citovaných agenturou Reuters Severní Korea dováží ročně z Číny kolem 520 000 tun ropy.