Podolská vodárna po letech opět vyrábí vodu. Pražanům poteče do konce září
Vodárna v Podolí, která od roku 2002 slouží jako záložní zdroj, po letech znovu vyrábí pitnou vodu. Pražanům poteče z kohoutku do 29. září. Tato mimořádná situace nastala kvůli plánované opravě štolového přivaděče z úpravny vody Želivka do vodojemu Jesenice, který běžně metropoli zásobuje. Naposledy byla podolská vodárna v ostrém provozu před pěti lety, kdy se přivaděč také opravoval. Voda ze Želivky nebude do Prahy proudit od 25. do 29. září.
Nelze říct, do kterých částí hlavního města vltavská voda přesně teče. Síť je totiž natolik propojená, do jednoho vodojemu proudí voda z různých zdrojů, říká vedoucí vodárny Ondřej Gandžala. Zároveň dodává, že běžný odběratel rozdíl v chuti nepozná. V Podolí se momentálně vyrobí 800 litrů za sekundu. Pražské vodovody a kanalizace (PVK) zároveň zvýšily výkon úpravny vody Kárané a všechny vodojemy naplnily tzv. po okraj. „Pražané se vůbec nemusejí obávat nedostatku pitné vody,“ ujistil mluvčí PVK Tomáš Mrázek.
Ještě před tím, než začala vodárna dodávat vodu do sítě, byla několik dní v testovacím provozu. „Prováděli jsme optimalizaci technologií, sledovali kvalitu vyrobené vody tak, aby splňovala všechny hygienické parametry pro pitnou vodu, a proplachovali jsme výtlačné řady z Podolí,“ informoval Mrázek.
Podolská vodárna, která byla postavena podle projektu architekta Antonína Engela, zahájila svůj provoz v roce 1929. Nepřetržitě Pražany zásobovala vodou až do roku 2002, když její pravidelný provoz ukončily povodně. Od té doby slouží jako záložní zdroj. V jejím areálu je Muzeum pražského vodárenství, které si lidé mohou prohlédnout při Dnech otevřených dveří či v rámci Zážitkové turistiky.
Od roku 1929, kdy vodárna vyrobila 4 463 385 m3, výroba vody stoupala až do roku 1972. Tehdy dosáhla historického maxima 68 911 372 m3. Zprovozněním Úpravny vody Želivka výroba výrazně klesla. Zájem o vodu z Podolí začal stoupat ve druhé polovině sedmdesátých let minulého století v souvislosti s výstavbou nových pražských sídlišť. Od roku 1982, kdy do sítě dodala 64 295 000 m3, její výkon postupně klesal až na 10 357 000 m3 v povodňovém roce 2002.
Zářijová výluka štolového přivaděče bude jedna z nejdelších a manipulačně nejsložitějších za celou dobu jeho provozu od roku 1972. Úplná výluka v dodávce vody je plánovaná na 63 hodin. Na všechny zmiňované práce je určeno 36 hodin a zbytek času je určen pro manipulace spojené s vypouštěním a napouštěním štoly. Bude vypuštěno cca 150 000 m3 pitné vody, částečně do pražské vodovodní sítě a větší část tohoto množství do řeky Sázavy a Blanice.