Nehodu vlaku u Mladé Boleslavi řeší policie jako obecné ohrožení

Nehodu vlaku u Mladé Boleslavi řeší policie jako obecné ohroženíNOVÉ
Ilustrační foto Foto:

FOTO: Shutterstock

Domov

Vlaková nehoda

Echo24

Nehodu, při které ve čtvrtek najel osobní vlak na trati mezi Mladou Boleslaví a Bakovem nad Jizerou do spadlého stromu, vyšetřují policisté jako trestný čin obecného ohrožení. Pokud se policii podaří najít viníka, hrozí mu až osm let vězení. Policisté zároveň hledají svědky, řekla mluvčí mladoboleslavských policistů Lucie Nováková.

„Žádáme svědky, kteří včera (ve čtvrtek) v době od 7:00 do 8:00 projížděli uvedeným úsekem, ať už ve vlaku, nebo ve vozidle, aby nám sdělili na linku 158 některé informace, které by nám pomohly celou věc objasnit,“ řekla Nováková. Policie hledá svědky kvůli tomu, že v 7:19 v tomto úseku železniční trati ještě projel bez problémů rychlík, vyšetřovatelé proto mají podezření, že případný pachatel spáchal čin v rozmezí maximálně jedné hodiny od průjezdu rychlíku a následného najetí dalšího vlaku do již spadlého stromu.

V havarovaném vlaku cestovalo devět cestujících, nikdo se nezranil.

Na sociálních sítích se krátce po nehodě začalo spekulovat o příčině nehody, lidé mimo jiné zmiňovali možnost, že šlo o teroristický útok.

Podle portálu Aktuálně.cz byly na místě nehody nalezeny vzkazy odkazující na islám. Policejní mluvčí Lucie Nováková informaci zpravodajskému portálu potvrdila. Na dotaz ČTK se už ale později k nálezu textu odkazujícího na islám nevyjádřila, jen sdělila, že „v tuto chvíli není zřejmé, zda jde o běžnou nehodu, záměrnou provokaci, nebo pokus o teroristický čin“.

K případu se vyjádřil i ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD), který požádal veřejnost o střízlivé hodnocení toho, zda mohlo jít o teroristický čin.

K důkladnému prošetření případu vyzvala Strana Práv Občanů. „Strana Práv Občanů (ZEMANOVCI) vyzývají vládu ČR a ministra vnitra, aby mediálně nezlehčovali vyšetřování neštěstí vlaku u Mladé Boleslavi, které se stalo kousek od azylového centra v Bělé pod Bezdězem a může nést znaky teroristického útoku v rámci náboženské války Islámského státu. Je tragické, že veřejnoprávní Česká televize se incidentu věnovala pouze 10 sekund,“ napsala stran ve svém prohlášení, které zveřejnil server Parlamentní listy.

Mezi stanicemi Bakov nad Jizerou a Mladá Boleslav hlavní nádraží po nehodě místo vlaků jezdily náhradní autobusy. Devítihodinové omezení se dotklo regionální i dálkové dopravy.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Vlak narazil do stromu. Chovanec nevyloučil ani terorismus

Související články