1 Teror u Mladé Boleslavi?

Vlak narazil do stromu. Chovanec nevyloučil ani terorismus

AKTUALIZOVÁNO

Témata: ,

Policie vyšetřuje nehodu osobního vlaku, který ráno mezi stanicemi Mladá Boleslav-Debř a Bakovem nad Jizerou narazil do spadlého stromu. Při nehodě se nikdo nezranil, ale přes sociální sítě se začaly šířit informace, že za nehodou je islámský terorismus.

Ministr vnitra Milan Chovanec před těmito spekulacemi varoval. „V reakci na dotazy novinářů uvádím, že v tuto chvíli není zřejmé, zda jde o běžnou nehodu, záměrnou provokaci, nebo pokus o teroristický čin,“ uvedl Chovanec na policejním webu. „Prosíme média a veřejnost, aby k hodnocení této události přistupovaly s maximální opatrností a nenechaly se zmást spekulacemi, které jsou záměrně šířeny přes sociální sítě. Policie provádí rozsáhlé šetření, jakmile zjistíme další relevantní informace, budeme veřejnost informovat,“ dodal. 

Spekulace začal šířit na svém Facebooku Martin Konvička, který je známý jako protiislámský aktivista. „Atentát islámistů, nebo provokace, právě teď u Mladé Boleslavi? Mezi Mladou Boleslaví a Bakovem nad Jizerou, narazil osobní vlak do stromu, jsou tam jen lehce zranění. Nicméně, ten strom někdo záměrně pokácel a nasměroval na koleje. Policie tam našla vzkazy v arabštině. Je tam už i protiteroristická jednotka… Pár kilometrů od tam je uprchlický tábor Bělá pod Bezdězem…,“ napsal Konvička.

Vzkaz se poblíž místa nehody podle informací serveru Aktuálně.cz skutečně našel. Serveru to potvrdily dva na sobě nezávislé zdroje s tím, že na vzkazu bylo česky a latinkou uvedeno „Alláh je velký“, a to s pravopisnými chybami. „Ano, něco takového se tam našlo,“ odpověděla serveru mluvčí na dotaz, zda se na místě našly vzkazy odkazující na islám. Potvrdila také, že strom, který spadl do kolejiště, byl naříznutý. Policie vyšetřuje nehodu jako úmyslný trestný čin.

Podle mluvčího středočeských hasičů Ladislava Holomčíka cestovalo v soupravě sedm lidí, později byl jejich počet upraven na dvacet. Podle posledních informací policie cestovalo ve vlaku devět lidí, nikdo z nich se nezranil. 

Mezi stanicemi Bakov nad Jizerou a Mladá Boleslav hlavní nádraží místo vlaků jezdily náhradní autobusy. Omezení se dotklo regionální i dálkové dopravy.  Trať byla uzavřená na zhruba devět hodin, provoz byl obnoven v 17 hodin.

Škoda na soupravě je podle mluvčí Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) Kateřiny Šubové předběžně vyčíslena na půl milionu korun. 

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Atentátník letěl před pár dny přes Prahu, píší Němci. Chovanec to popřel


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.