Assange trpí bolestmi. Pokud by jel do nemocnice, zatkli by ho

Kauza WikiLeaks

Assange trpí bolestmi. Pokud by jel do nemocnice, zatkli by hoNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Ekvádorské úřady oznámily, že britská vláda odmítla umožnit zakladateli serveru WikiLeaks Julianu Assangeovi, aby byl ošetřen mimo ambasádu této země v Londýně, kde se již více než tři roky ukrývá. Podle ekvádorské diplomacie má Assange dlouhodobé problémy s ramenem, uvedla agentura Reuters.

Ekvádor žádal Británii, aby čtyřiačtyřicetiletému Assangeovi umožnila navštívit lékaře, který by mu provedl vyšetření magnetickou rezonancí. Australan totiž již tři měsíce trpí „velmi silnými bolestmi“ pravého ramene. „Britská vláda nenabízí podmínky, za kterých by k tomu mohlo dojít. Jde o další selhání v jeho ochraně, v obraně lidských práv,“ prohlásil ekvádorský ministr zahraničí Ricardo Patino.

Assange se na ekvádorskou ambasádu v britské metropoli uchýlil v červnu roku 2012. Chtěl se tak vyhnout vydání do Švédska, kde ho chtěli vyslýchat kvůli obviněním ze znásilnění, která popírá. Zakladatel WikiLeaks se obává, že by mohl být ze Švédska vydán do USA. Americká justice ho přitom viní z vyzrazení tajných informací.

Ekvádor udělil Assangeovi politický azyl, 44letý Australan ale v současnosti nemá možnost, jak se z ambasády legálně dostat. A to navzdory tomu, že britská policie hlídkování u ekvádorského velvyslanectví ukončila. Policisté u ambasády hlídali, aby mohli Australana zatknout, kdyby půdu úřadu opustil. Operace byla kvůli vysokým nákladům terčem kritiky.

Náklady Scotland Yardu na nepřetržité sledování ambasády ve čtvrti Knightsbridge dosáhly letos v dubnu 11,1 milionu liber (více než 400 milionů Kč). Policie tvrdí, že nadále bude dělat vše pro to, aby Assange zatkla v případě, že velvyslanectví opustí.

Americká justice Assange viní z vyzrazení tajných informací. Ve Švédsku je zakladatel serveru WikiLeaks podezřelý ze znásilnění. Případy dalších jeho sexuálních deliktů z roku 2010 už švédská prokuratura v létě kvůli promlčení odložila.

Projekt WikiLeaks vznikl v roce 2006 a od začátku se zaměřoval na zveřejňování tajných vládních dokumentů a dalších citlivých dat. Velký poprask způsobil ve světě v roce 2010, kdy na webu zpřístupnil americké dokumenty, jež získal od amerického vojáka Bradleyho Manninga. Manning, který později projevil přání žít jako žena a nyní se jmenuje Chelsea Manningová, byl v USA loni odsouzen k 35 letům vězení.

Čtěte také: Útěk do Ruska jsem Snowdenovi poradil já, tvrdí Assange

Assange má zdravotní problémy a chce opustit ambasádu v Londýně

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články