Pražská zoo chytá ještě 15 uniklých ibisů. Jednoho našli u Brandýsa

Lov vzácných ptáků

Pražská zoo chytá ještě 15 uniklých ibisů. Jednoho našli u BrandýsaAKTUALIZOVÁNO
Ibis skalní Foto: FOTO: Shutterstock
1
Domov
Echo24
Sdílet:

Pracovníci pražské zoo ve středu dopoledne odchytili třetího z 18 ibisů skalních, kteří v úterý uletěli z voliéry v zahradě. Našli ho u obce Zápy poblíž Brandýsa nad Labem. Na facebooku to oznámil ředitel zoo Miroslav Bobek. Z voliéry se vzácní ptáci dostali otvory v ochranné síti voliéry, která nevydržela čerstvé nánosy těžkého mokrého sněhu. Dva z nich byli odchyceni ještě v úterý.

Jednoho ibisa pracovníci zoo chytili po několika hodinách v prostorách zahrady, dalšího během úterního odpoledne v Holešovicích. Zoo vyzvala, aby lidé informace o výskytu ptáků volali na telefonní číslo 737 204 532. Místa, kde se ptáci objevili, lidé také hlásí na sociálních sítích, kde i sdílejí fotografie.

Třetí! Tonda Vaidl se za jedním z uletivších ibisů se rozjel k Zápům u Brandýsa. A podařilo se jim ho odchytit! Skvělé!

Zveřejnil(a) Miroslav Bobek dne 2. březen 2016

Ibisům by podle mluvčí zahrady Jany Myslivečkové nynější počasí nemělo dělat problémy. „Stávající klimatické podmínky nejsou pro přežití ibisů limitující, chladno i mráz snášejí dobře. Ibisi jsou víceméně všežraví, s preferencí živočišné potravy,“ sdělila. Doplnila, že ptáci zvládnou bez obtíží hladovět pět až sedm dní, potravu by si ale měli dokázat za současných podmínek nalézt.

Jeden ibis má podle mluvčí účetní hodnotu 7000 korun. Zvířata ale pražská zoo získává zdarma v rámci spolupráce s jinými zahradami nebo z vlastního chovu. Náklady na opravu poškozené voliéry zoo zatím nevyčíslila, na škody způsobené klimatickými jevy je pojištěná.

Případná ztráta ibisů evropský chov neovlivní, ibisy skalní se daří úspěšně rozmnožovat v mnoha zahradách, uvedla Myslivečková. „Dle údajů evropské plemenné knihy je v současné době v evropských zoologických zahradách chováno přes 1300 jedinců,“ vyčíslila.

Ve volné přírodě patří ibis skalní mezi kriticky ohrožené druhy. Pražská zoo jej chová od roku 1985. Všichni ibisové mají typický dlouhý, mírně dolů ohnutý zobák, který je pro ně velice užitečným nástrojem při obstarávání potravy. Ibis skalní má černé peří, péřový límec a červenou lysou hlavu, také nohy a zobák jsou červené.

Ibisové skalní mají v trojském areálu zázemí ve voliéře nazvané Africké skály, která se opírá o skalní masiv. Ibisům poskytují skály přirozený prostor k hnízdění. Společně s nimi zde žijí i další druhy ptáků hnízdících na skalních srázech a také několik druhů vrubozobých ptáků, kteří se zabydleli v jezírku před skalami, uvádí web zahrady. Podle mluvčí zoo se z poškozené voliéry další ptáci ven nedostali.

Zoologickou zahradu loni navštívilo přes 1,32 milionu lidí, což je třetí nejvyšší číslo v její čtyřiaosmdesátileté historii. Má roční rozpočet ve výši stovek milionů, finančně ji výrazně podporuje i pražský magistrát.

Čtěte také: Po Praze létají vzácní ibisové. Unikli z poničené voliéry v zoo

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články