Sobotka: ČR nebude tlačit na Británii, aby co nejrychleji vystoupila
'Fungování EU se musí změnit'
Lídři Evropské unie by podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) měli na nadcházejícím summitu řešit, jak po britském referendu zabránit případným odchodům dalších členských zemí. Měli by kvůli tomu začít debatu o změnách ve fungování EU a také o tom, jak unii zatraktivnit pro uchazečské státy, v pondělí novinářům před odletem do Bruselu premiér.
„Počítám, že začne diskuse o tom, jaké změny bychom měli udělat ve fungování Evropské unie tak, aby EU získala větší podporu občanů. Je potřeba udělat všechno pro to, aby reakcí na brexit nebyl odchod dalších členských zemí EU. Musíme udržet sedmadvacítku pohromadě,“ prohlásil předseda vlády.
Prioritou ČR bude také to, aby dopady odchodu Velké Británie z EU na evropskou ekonomiku byly co nejmenší, zopakoval Sobotka. Připomenul, že Britové minulý týden v referendu pouze hlasovali pro odchod z EU a že tento krok bude naplněn nejdříve za dva roky – do té doby bude Británie členem EU se všemi právy a povinnostmi.
Česká republika podle premiéra nebude patřit k těm, kdo budou „tlačit na pilu“ a požadovat urychlené vyjednávání o vystoupení Británie z EU. Podle Sobotky nyní v ostrovní zemi vypukla vleklá politická krize a „chaos“ a je třeba nejdříve vyjasnit, kdo za Británii bude vyjednávat. Podmínky odchodu pak musí schválit zástupci všech unijních zemí.
Českou reakcí na brexit by podle premiéra nemělo být ani rychlejší zavedení eura. Sobotka si nemyslí, že by s ohledem na veřejné rozpočty a životní úroveň ČR v porovnání se západoevropskými státy bylo možné zkracovat cestu k přijetí společné evropské měny.
Sobotka také zopakoval, že Česko zasazovat o pokračování dotačního programu pro zemědělce, který by měl kompenzovat mimo jiné klesající výkupní ceny mléka a vepřového masa. Předpokládá, že Evropská rada vyzve Evropskou komisi, aby připravila další program podpory pro evropské zemědělce. EU by podle premiéra měla rovněž pokračovat v jednáních zejména se severoafrickými státy s cílem zmírnit migrační tlak na Evropu z jihu.