Dostane Babiš pokutu za svou knihu? Úřad prověří šest „hříšníků“

Špatné financování stran

Dostane Babiš pokutu za svou knihu? Úřad prověří šest „hříšníků“NOVÉ
Babišova kniha - O čem sním, když náhodou spím Foto:

FOTO: Echo24

3
Domov

Renáta Bohuslavová

Úřad, který kontroluje financování politických stran a hnutí, může už v červenci začít navrhovat první pokuty. Podle člena úřadu Jana Outlého bude zahájeno nejméně šest správních řízení. Úřad se podle informací serveru Echo24 zajímá například o Babišovu „knihu“ O čem sním, když náhodou spím nebo o reklamu „Vidíte žlutě?“, která se na na konci května objevila na billboardech po celé republice a mířila na pole Babišovy vzrostlé řepky.

„Od 1. července máme pět nových zaměstnanců, především do právního oddělení. Zhruba v polovině července tak plánujeme začít správní řízení s šesti subjekty. Všechny věci máme nachystané, ale správní řízení chceme, aby si už vedlo naše právní oddělení,“ řekl pro Echo24 člen úřadu Jan Outlý. Úřad podle něj potřebuje pár dní na stabilizaci, jelikož noví zaměstnanci zatím ještě nemají ani židle a počítače.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran vznikal postupně od začátku roku 2017. Jeho předsedou je Vojtěch Weis a členy jsou Jiří Navrátil, Tomáš Hudeček, František Sivera a Jan Outlý. Aktivní práce na dozorování kampaně však začala až od 2. května, kdy byly ve sbírce zákonů oficiálně vyhlášeny volby do Poslanecké sněmovny 2017. Od tohoto dne má úřad za úkol posuzovat, jak politické strany a hnutí financují svou předvolební kampaň. Na tu mohou strany použít až 90 milionů korun.

Správní řízení musí být zahájeno 3 měsíce od doby, kdy je úřad informován o tom, že bylo něco v nepořádku. „Lhůtu si určitě nenecháme uplynout,“ ujistil Outlý. Ve správním řízení mohou padnout pokuty od 10 až do 100 tisíc korun. Nejčastěji na reklamách podle úřadu chybí označení zadavatele a zpracovatele nebo třeba označení politické strany.

Zda se správní řízení bude týkat i Andreje Babiše a jeho nedávno představené brožury O čem sním, když náhodou spím, Outlý potvrdit nechtěl. Již dříve však pro Echo24 řekl, že je kniha zaujala a že se jí zabývat budou. Není podle něj totiž jisté, zda se jedná opravdu o knihu, jak ji Babiš prezentuje nebo o předvolební brožuru.

„Pokud je to rozdáváno zdarma, tak si myslíme, že ten princip je stejný, jako u rozdávání letáků. Z mého pohledu je to brožura, která propaguje myšlenky politického kandidáta a ta samozřejmě musí podle zákona nést označení zadavatele a zpracovatele a také označení politické strany. A ani jedno jsem tam nenašel,“ řekl pro Echo24 Jan Outlý. 

Čtěte více: Volební brožura ANO? Dohled nad hospodařením stran řeší Babišovu „knihu“

Podle informací serveru iRozhlas.cz úřad zřejmě kontrole podrobí i Českou asociaci satelitních operátorů a společnost Uber, které si v tisku zaplatily inzerci cílenou proti novele zákona o elektronických komunikacích a novele zákona o silniční dopravě. Outlý informace serveru iRozhlas.cz pro Echo24 komentovat nechtěl. Pouze shrnul, že subjekty, které aktivně vstupují do voleb a nejedná se jen o kandidující strany, by měly být registrovány.

Podle informací serveru Echo24 by se tak úřad mohl třeba zaměřit na kampaň „Vidíte žlutě?“, za níž zřejmě stojí Spolek pro zachování demokracie v ČR, který měl stejnojmennou reklamu i v rádiích. Za spolkem stojí herečka Barbora Štěpánová, předseda Asociace podnikatelů a manažerů Radomil Bábek a zemědělec Bohumír Rada, který je jedním z Babišových nejhlasitějších kritiků.

Foto:

FOTO: Facebook / Nový bojkot Babišových výrobků – Pavel Hönig

Spolek je podle Štěpánové volné spojení lidí, kteří cítí, že země je v ohrožení. „Rozhodli jsme se, že budeme využívat všech možných legálních prostředků, abychom poprosili lidi, aby nevěřili všemu, co se jim říká, a používali svůj vlastní mozek,“ řekla již dříve  Štěpánová pro Echo24 k tomu, proč se do projektu pustila.

Čtěte více: Vidíte žlutě? Sorry jako. Spot varuje před Babišovou dotovanou řepkou

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.