Řekové završili piruetu. Schválili reformní diktát eurozóny

Eurozóna spokojena

Řekové završili piruetu. Schválili reformní diktát eurozónyAKTUALIZOVÁNO 2
Svět
Echo24
Sdílet:

Řecký parlament v noci na čtvrtek schválil první balík úsporných reforem, které výměnou za finanční pomoc požaduje eurozóna. Atény si tak otevřely cestu k dojednání záchranného programu ve výši až 86 miliard eur. Ministři financí eurozóny již dali na vědomí, že v principu s poskytnutím tříleté finanční pomoci souhlasí.

Navzdory žádosti premiéra Alexise Tsiprase přijetí norem nepodpořily čtyři desítky poslanců vládní koalice. Tsipras přitom předtím vyzval svůj poslanecký klub, aby reformy, které mají přinést dohodu s mezinárodními věřiteli o nové záchranné půjčce, schválil jednomyslně. Tsipras jim nejprve pohrozil, že v opačném případě podá demisi. Pak ale svůj výrok krátce před hlasováním zmírnil vyjádřením, že nebude utíkat před zodpovědností. Proti němu hlasoval například i bývalý ministr financí Janis Varufakis.

Evropská komise po hlasování řeckého parlamentu oznámila, že Atény přijaly první část reforem včas a v souladu se závazky z nedávného eurosummitu. Postup Řecka uvítal například slovenský ministr financí Peter Kažimír, podle kterého ale mohou nastat potíže s uváděním reforem do praxe. 

Než dohoda vznikne, potřebuje Řecko překlenovací půjčku. Na její podobě se ministři eurozóny dnes údajně rovněž dohodli. Peníze půjdou ze staršího unijního záchranného fondu, za který ručí všechny země EU, tedy i Česká republika. České republice nicméně nehrozí ztráty při případném nesplacení půjčky Řecku z Evropského mechanismu finanční stabilizace (EFSM). Ztráty totiž budou pokryty výnosy řeckých dluhopisů držených Evropskou centrální bankou (ECB). Ta mezitím ohlásila, že zvýšila objem nouzového financování řeckých bank.

Česko s pomocí souhlasí, ručit ale nebude

Premiér Bohuslav Sobotka ve středu kvůli chystané aktivaci EFSM kritizoval Evropskou komisi (EK), protože zmíněný mechanismus je prý mrtvý a polozapomenutý. Sobotka i ministr financí Andrej Babiš na pondělní tiskové konferenci prohlásili, že Česko odmítá půjčku garantovat a že Řecku ani žádnou přímou půjčku neposkytne.

Ve středu nicméně Babiš uvedl, že poskytnutí překlenovací půjčky Řecku ze zdrojů EU je pro Česko přijatelné v případě, že s půjčkou budou spojeny právně závazné záruky, které zabrání ztrátě peněz. 

„Od počátku jsme deklarovali, že za řecké dluhy ručit nebudeme, a na tom trváme i nadále. Jednání povedeme o možnosti krátkodobé půjčky do tří měsíců s právními garancemi toho, že Česko neponese žádná rizika,“ uvedl dnes Babiš. 

Díky tlaku české vlády a dalších zemí, které použití EFSM silně kritizovaly, se tak podle premiéra Bohuslava Sobotky zřejmě podaří nově získat jasnou záruku, která dosud nebyla součástí EFSM, že český daňový poplatník nebude financovat pomoc Řecku. „A zároveň jsme nezablokovali možnost pomoci Řecku ve chvíli, kdy nutně potřebuje rychlou finanční injekci a kdy už začalo naplňovat dohody víkendového eurosummitu,“ uvedl premiér. 

Jednání o detailech v pořadí už třetího záchranného programu budou moci začít poté, co skončí nutné schvalovací procedury v zemích eurozóny. Novou pomoc musí totiž v několika státech potvrdit národní parlamenty. Euroskupina, která po dnešním jednání „v principu“ souhlasí s novou pomocí, zároveň vyzvala Řecko, aby přistoupilo k druhému vyžádanému balíku strukturálních reforem, který musí být přijat do 22. července.

K reformám, k nimž se Řecko zavázalo výměnou za novou finanční pomoc od eurozóny, patří mimo jiné zvýšení daně z přidané hodnoty, rozšíření daně za luxus, zvýšení odvodů pro podnikatele a omezení předčasných důchodů. Úvěr, který by mohl dosáhnout objemu až 86 miliard eur, má zemi zachránit před bankrotem a zajistit její setrvání v eurozóně. 

SLEDUJTE ON-LINE​

2:34 KDO JAK HLASOVAL? Pro přijetí reforem hlasovalo 229 poslanců ve 300členném parlamentu, 64 jich bylo proti a šest se zdrželo hlasování. Z vládního tábora čítajícího 162 zákonodárců jich podpořilo změny jen 124. Souhlas vyjádřilo všech 13 poslanců, kteří náleží k menší koaliční formaci Nezávislí Řekové. Vládě přišla na pomoc také více než stovka poslanců tří proevropských opozičních stran. Tradičně proti byli komunisté a neonacisté ze strany Zlatý úsvit. 

1:10 VARUFAKIS PROTI. Více než tucet poslanců řecké vládní strany Syriza nepodpořil navzdory žádosti premiéra Alexise Tsiprase přijetí prvních reforem požadovaných eurozónou během hlasování v parlamentu. 
    Tsipras přitom vyzval svůj poslanecký klub, aby reformy schválil jednomyslně. Zároveň pohrozil, že v opačném případě podá demisi. Mezi poslanci, kteří hlasovali proti, je bývalý ministr financí Janis Varufakis nebo předsedkyně parlamentu Zoi Konstantopuluová.

0:55 SCHVÁLENO. Řecký parlament většinou hlasů schválil první strukturální reformy, které požaduje eurozóna výměnou za příslib nového mezinárodního záchranného programu. Vyplývá to z probíhajícího jmenovitého hlasování, ve kterém již souhlas vyslovila více než polovina poslanců. 

0:35 DEBATA SKONČILA. Začíná se hlasovat.
23:30 ZPOŽDĚNÍ. V řeckém parlamentu se protáhla debata o přijetí reforem požadovaných eurozónou. Navzdory původním předpokladům hlasování nezačalo ve 23:00 SELČ. 
    Řecko tak překročilo termín do středeční půlnoci místního času pro přijetí prvního balíku opatření, jak bylo dohodnuto mezi premiérem Tsiprasem a jeho partnery z eurozóny.
21:30 TSIPRAS VABANK.
Řecký premiér Alexis Tsipras spojuje dnešní klíčové hlasování parlamentu o reformách s vyjádřením důvěry vládě. Pohrozil, že pokud ho nepodpoří všichni poslanci jeho Syrizy, podá demisi. „Buď mě podpoříte všichni, nebo zítra (ve čtvrtek) podám demisi jako premiér,“ citoval jej server listu To Vima. 
20:30 DEMONSTRANTI ÚTOČÍ NA POLICISTY. 
Demonstranti, kteří v centru Atén protestují proti chystaným úsporným opatřením, začali na policisty házet zápalné lahve, informuje agentura Reuters. Strážci zákona proti nim nasadili slzný plyn. 
19:30 TSIPRAS O PŘÍPADNÉ DEMISI.
Řecký premiér Alexis Tsipras požádal svůj poslanecký klub o podporu před nočním klíčovým hlasováním v parlamentu o reformách požadovaných mezinárodními věřiteli. Řekl, že by pro něho bylo obtížné setrvat ve funkci ministerského předsedy bez opory svých poslanců, uvedla řecká média. „Jsem premiérem, protože mám poslanecký klub, na který se mohu spolehnout a s nímž mohu počítat. Pokud nemám podporu tohoto poslaneckého klubu, tak bude pro mě těžké být premiérem už den poté,“ varoval Tsipras svoje spolustraníky.
18:20 BABIŠ OTOČIL. 
Půjčka Řecku je v případě dostatečných záruk přijatelná.
17:50 BANKY ZŮSTÁVAJÍ ZAVŘENÉ. 
Řecké ministerstvo financí sdělilo, že banky v zemi zůstanou uzavřené i ve čtvrtek. Ty bankovní pobočky, které jsou otevřeny pro důchodce, ale budou nově moci zpracovávat platby přes kreditní karty a provádět další transakce, uvedl úřad. Banky vláda kvůli stále masovějšímu výběru vkladů uzavřela na konci června. 
17:20 V ŘECKU PADAJÍ HLAVY.
 Údajně na protest proti krokům premiéra Tsiprase rezignovala na svou funkci náměstkyně ministra financí Nantia Valavaniová. „Alexisi, dál už nemůžu pokračovat,“ uvedla v rezignačním dopise směrem k premiéru Tsiprasovi s tím, že nebude v parlamentu hlasovat pro přijetí nových úsporných opatření.  Podle internetového vydání německého časopisu Der Spiegel čelila ale Valavaniová tlaku na odstoupení kvůli tomu, že si její matka dva dny před zavedením kapitálových kontrol vyzvedla z banky 200.000 eur (asi 5,4 milionu Kč)
17:15 Kromě Valavaniové dnes ze své funkce odstoupil také generální tajemník ministerstva hospodářství Manos Manusakis. Proti schválení dalších reforem se postavil také ministr životního prostředí a energetiky a vůdce levého křídla uvnitř hnutí Syrizy Panajotis Lafazanis. 
16:00 ČESKÉ PENÍZE PRO ŘECKO.
 

ČTĚTE TAKÉ: EU má tak ráda pravidla. Tak proč ručit za Řecko?

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články