Islamista drží rukojmí: je mu 50 let a pochází z Íránu
Útok na kavárnu v Sydney
Nejméně jeden ozbrojený útočník drží několik desítek rukojmí v kavárně Lindt Chocolat Cafe v centru australského Sydney. Celkem pět rukojmí stihlo z kavárny uniknout, uvnitř by ale mohlo být až 40 lidí. Policisté rušnou obchodní čtvrť Martin Place ihned uzavřeli a místo obklíčili. Podle dostupných informací je pachatelem padesátiletý muž íránského původu jménem Man Haron Monis. V okně kavárny muž umístil černobílou vlajku s arabským nápisem údajně podobnou té, kterou používají islamisté v Iráku a v Sýrii.
Australský premiér uvedl, že zatím neznají motiv jednání pachatele, který si vyžádal jeho přítomnost. Existují ale prý určité indicie, že by mohlo jít o politicky motivovaný čin. „Nevíme, jestli je to politicky motivované. Jsou tady ale určité indicie, že by mohlo být," prohlásil na krátkém briefingu premiér Tony Abbott. „Jde o velmi znepokojivou událost. Chápu veškeré obavy a úzkost Australanů," dodal. Místní obyvatele vyzval ke klidu a k modlitbám za ty, kteří jsou v kavárně drženi.
Po více než pěti hodinách z kavárny tři rukojmí utekli, a po nich následovaly dvě ženy. Obě na sobě měly zástěry zaměstnanců kavárny. Kolik zadržovaných ještě v kavárně zbývá, zatím není jasné. Rukojmích údajně může být až 40, asi 30 zákazníků a deset zaměstnanců.
Podle The Australian News se jedná o padesátiletého muže íránského původu, samozvaného šejka Harona, který je oblečen v černém. Haron uprchl do Austrálie v roce 1996 a změnil si jméno na Harona Monise. Prý stojí také za zasíláním urážlivých dopisů pozůstalým po australských vojácích, kteří padli v zámoří. Loni byl Monis obviněn ze sexuálních útoků, přičemž aktuálně je propuštěn na kauci.
Čtěte také: Útok na kavárnu vyvolal vlnu solidarity s muslimy
Čech v Austrálii: Za útokem na kavárnu je nejspíš psychopat
Australské televize Network Ten tvrdí, že ozbrojenec prohlásil, že na různých místech v Sydney rozmístil čtyři bomby - dvě přímo v kavárně a další dvě v obchodní čtvrti města. Požaduje prý také, aby do kavárny byla doručena vlajka extremistické organizace Islámský stát údajně výměnou za několik rukojmí, a chce mluvit přímo s australským premiérem Tonym Abbottem. Televize se tyto informace dozvěděla od dvou žen zadržovaných v kavárně, kterým únosce evidentně dovolil telefonovat.
Podle některých informací je uvnitř kavárny umístěna vlajka, na které je arabsky napsaná takzvaná šaháda, tedy islámské vyznání víry: „Není boha kromě Alláha a Mohamed je jeho prorok". Tento typ vlajky prý využívají například islamisté z fronty An-Nusra operující v Sýrii.
„V této fázi nemáme žádné informace, že by byl někdo zraněn," řekla zástupkyně policejního komisaře státu Nový Jižní Wales Catherine Burnová a dodala, že policejní vyjednavači už s ozbrojencem navázali kontakt.
WATCH: 2 women escape through front door of Sydney cafe http://t.co/7sVO5tf31q - @channeltennews pic.twitter.com/L0HWVtNTzy
— CBS News (@CBSNews)
15. Prosinec 2014
Nedlouho poté, co se objevily informace o obsazení kavárny, vyšlo rovněž najevo, že byla kvůli podezřelému balíčku evakuována známá budova opery v Sydney. Nebylo jasné, zda a případně jak spolu oba incidenty souvisejí. Na televizních záběrech z místa jsou vidět rukojmí uvnitř kavárny, kteří mají ruce nad hlavami nebo je opírají o výlohu, popsal server news.com.au.
„Chceme, aby se to vyřešilo poklidně a uděláme pro to všechno, co je v našich silách," řekl policejní komisař Andrew Scipione. Nevyloučil, že jde o teroristický útok, nicméně ani to nepotvrdil.
Drama již od rána
Vše údajně začalo dnes kolem 9:44 místního času (v neděli 23:44 SEČ), kdy na policii přišlo hlášení o pohybu muže s podezřelou taškou (ve které mohla být zbraň), který vešel do kavárny a obchodu s cukrovinkami Lindt v centru Sydney. Celá oblast byla vyklizena, uzavřeny byly okolní kanceláře a obchody, evakuován byl například i nedaleký americký konzulát.
Austrálie se na začátku října zapojila do přímé vojenské akce v Iráku, kde koalice vedená Spojenými státy podniká útoky na pozice radikálů z hnutí Islámský stát. Země odhaduje, že v Iráku a Sýrii po boku islamistů bojuje asi šedesát jejích občanů. Další zhruba stovka Australanů radikální skupinu podporuje formou verbování bojovníků nebo jim poskytuje financování.