Čech v Austrálii: Za útokem na kavárnu je nejspíš psychopat

Čech v Austrálii: Za útokem na kavárnu je nejspíš psychopatROZHOVOR
Producent SBS Australia Foto: Archiv Filipa Koubka
Svět

Austrálie bere útok vážně

Jan Kálal

Zadržení rukojmích v kavárně v centru Sydney je pro Australany zprávou číslo jedna. Server ECHO24.cz se spojil s Čechem, který se dostal přímo na místo. Filip Koubek je producentem českého vysílání australského rozhlasu SBS. „Teroristické hrozby se tu berou vážně, podobný útok tu nebyl mnoho let,“ zmiňuje v rozhovoru.

Jak a kdy jste se o problémech v Lindt Chocolat Cafe dozvěděl?

Ráno jsem jel vyřizovat do CBD (Centrální obchodní čtvrť, pozn. red.) Sydney obchodní záležitosti a polovina Harbour Bridge byla uzavřená, stejně jako řada ulic v samotném centru města. Když jsem se pak objízdnou trasou dostal do města, zjistil jsem, že v jedné z kaváren je drženo mnoho rukojmích.

Vy jste se dostal přímo ke kavárně, jak to tam vypadalo?

Vyrazil jsem na místo, abych informoval publikum SBS. Samotná kavárna byla uzavřena širokou policejní uzavírkou, řada autobusových linek byla zrušena nebo změněna a lidé z oblasti evakuováni. Evakuována byla také známá Opera Sydney. V ulicích bylo velké množství policistů, detektivů a na místě i speciálních jednotek, nemluvě o fotografech a novinářích.

Sydney je rušné město, jak se na něm taková událost podepsala? Kolabuje doprava?

Sydney je dobře organizované město, uzavírky byly uveřejněny na LED panelech podél silnic a lidé chápali, co se děje. Policie informovala instituce v centru, aby varovaly lidi před vycházením z budov na ulici a doporučily jim zůstat v budovách. V Austrálii se teroristické hrozby berou vážně a bezpečnostní opatření jsou velmi důsledná. Osobní doprava byla silně postižena, jako jezdce se mě to tolik nedotklo.

Podobný útok v Austrálii za mnoho let nebyl. Co se týče mediálního dopadu, tak je to téměř ideální akce: začal ráno, poblíž redakcí všech novin, trvá dlouho a ovlivnil půlku důležitého města.

Čtěte také: 'Po městě jsou čtyři bomby.' Islamista drží rukojmí v kavárně

Nakolik teď Australané incidentem žijí?

Samozřejmě je to pro Austrálii a zejména Sydney zpráva číslo jedna posledních mnoha let. Přece jen v současné chvíli stále mnoho zajatých doufá v to, že vyváznou ze zajetí bez zranění. Australané sledují zprávy a incident je tu tématem hovorů.

 

 

Nakolik novináři řeší souvislost s Islámským státem a australským zapojením do koalice proti němu?

Islámský stát se tu teď v této souvislosti neřeší, na analýzu celé věci je brzy. Útočník zřejmě není spojený s Islámským státem, podle názoru osloveného experta se jedná spíš o psychopatologického jedince.

V Austrálii žijete přes dva roky. Pamatujete si za tu dobu něco podobného?

Podobný útok v Austrálii za mnoho let nebyl. Co se týče mediálního dopadu, tak je to téměř ideální akce: začal ráno, poblíž redakcí všech novin, trvá dlouho a ovlivnil půlku důležitého města.

Čtěte také: Útok na kavárnu vyvolal vlnu solidarity s muslimy