2 Já s tebou pojedu, muslime

Útok na kavárnu vyvolal vlnu solidarity s muslimy

, NOVÉ

Několik hodin poté, co neznámý ozbrojenec vzal jako rukojmí zákazníky a obsluhu kavárny v Sydney, se na sociální síti Twitter začala šířit výzva k neodsuzování všech muslimů jako celku. Hashtagem #IllRideWithYou, neboli „Já s tebou pojedu“, označují lidé na síti svou solidárnost s běžnými vyznavači islámu. Ti se podle nich nemají začít bát cestovat po Austrálii ve svých tradičních oděvech.

Vlnu soucitu údajně odstartovalo gesto muslimské ženy, která si pod tíhou pondělních událostí v australském největším městě sundala svůj hidžáb při transportu po městě. Rachael Jacobs za ní měla vyběhnout a ujistit ji, že se nemusí bát projevovat svou víru. Ženě nabídla svůj doprovod, což následně na Twitteru vyvolalo sérií příspěvků pod hashtagem #IllRideWithYou („Já s tebou pojedu“). Někteří uživatelé na sebe upozorňují např. viditelnou částí oděvu, kterou si mají všimnout potenciální zájemci o pomoc s bezpečným transportem.

Čtěte také: 'Po městě jsou čtyři bomby.' Islamista drží rukojmí v kavárně

Čech v Austrálii: Za útokem na kavárnu je nejspíš psychopat

Tato věta vyjadřující podporu muslimům se na Twitteru objevila v posledních několika hodinách v téměř sto tisících příspěvcích. Většina jich koresponduje s vyjádřením muslimských obcí i obecně světových zástupců, kteří shodně prohlašují, že se názor na čin džihádisty „vlka samotáře“ nedá uplatňovat celkově na muslimskou víru.

 

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.