Útok na kavárnu vyvolal vlnu solidarity s muslimy

Já s tebou pojedu, muslime

Útok na kavárnu vyvolal vlnu solidarity s muslimyNOVÉ
Policie v Sydney evakuuje zaměstnance z administrativního centra v okolí kavárny Foto: Foto: ČTK/AP
Svět

oj Echo24

Několik hodin poté, co neznámý ozbrojenec vzal jako rukojmí zákazníky a obsluhu kavárny v Sydney, se na sociální síti Twitter začala šířit výzva k neodsuzování všech muslimů jako celku. Hashtagem #IllRideWithYou, neboli „Já s tebou pojedu“, označují lidé na síti svou solidárnost s běžnými vyznavači islámu. Ti se podle nich nemají začít bát cestovat po Austrálii ve svých tradičních oděvech.

Vlnu soucitu údajně odstartovalo gesto muslimské ženy, která si pod tíhou pondělních událostí v australském největším městě sundala svůj hidžáb při transportu po městě. Rachael Jacobs za ní měla vyběhnout a ujistit ji, že se nemusí bát projevovat svou víru. Ženě nabídla svůj doprovod, což následně na Twitteru vyvolalo sérií příspěvků pod hashtagem #IllRideWithYou („Já s tebou pojedu“). Někteří uživatelé na sebe upozorňují např. viditelnou částí oděvu, kterou si mají všimnout potenciální zájemci o pomoc s bezpečným transportem.

Čtěte také: 'Po městě jsou čtyři bomby.' Islamista drží rukojmí v kavárně

Čech v Austrálii: Za útokem na kavárnu je nejspíš psychopat

Tato věta vyjadřující podporu muslimům se na Twitteru objevila v posledních několika hodinách v téměř sto tisících příspěvcích. Většina jich koresponduje s vyjádřením muslimských obcí i obecně světových zástupců, kteří shodně prohlašují, že se názor na čin džihádisty „vlka samotáře“ nedá uplatňovat celkově na muslimskou víru.