Vláda další podporu biopaliv schválila. Babiš nahlásil střet zájmů

Babišův byznys

Vláda další podporu biopaliv schválila. Babiš nahlásil střet zájmůNOVÉ 1
Ekonomika

Filip Nachtmann

Vláda dala zelenou novele zákona o spotřebních daních, která mimo jiné umožňuje pokračování daňového zvýhodnění vysokoprocentních a čistých biopaliv a počítá s přísnějším dohledem nad povinným přimícháváním biopaliv do benzinu a nafty. Jak už dříve informoval deník ECHO24.cz, ministr financí Andrej Babiš (ANO), který normu týkající se i části jeho vlastního podnikání předkládá, je ve střetu zájmů. Babiš v pondělí na vládě střet nahlásil a hlasování se zdržel, potvrdil serveru.

V současné době jsou daňová zvýhodnění poskytována na základě programu, jehož účinnost končí letos 30. června. Návrhy navazujících daňových zvýhodnění jsou pak obsahem Víceletého programu podpory dalšího uplatnění udržitelných biopaliv v dopravě na období let 2015 – 2020, který vládě předložilo ministerstvo zemědělství. A ta jej loni 6. srpna schválila.

Babiš: „Ano, na začátku jsem hlásil střet zájmů a zdržel jsem se hlasování.“

Vláda do novely přesunula i návrh na vytvoření průběžného systému sledování povinnosti uvádět minimální množství biopaliv na trh. „Cílem této změny je eliminace závažných podvodů, které jsou spojeny se stávající kontrolou plnění povinnosti v jednoletých intervalech,“ uvedlo již dříve ministerstvo financí. To tak chce omezit podvody, na nichž stát i Babiš tratí.

Sám Babiš s ohledem na své podnikání o zákonu v pondělí nehlasoval. „Ano, na začátku jsem hlásil střet zájmů a zdržel jsem se hlasování,“ potvrdil. Stejně prý postupuje ve všech případech, kde by mu někdo mohl případný střet zájmů vyčítat.

Čtěte také: Babiš si zákonem ohlídá svůj byznys. Povinná biopaliva

Z novely zákona o spotřebních daních jinak vyplývá, že například směs motorové nafty s minimálně 30procentním podílem metylesterů řepkového oleje bude zdaněna spotřební daní 8415 Kč na 1000 litrů. Standardní sazba spotřební daně u motorové nafty činí 10.950 Kč na 1000 litrů. Rostlinné oleje určené k pohonu motorů, které splňují kritéria udržitelnosti biopaliv, budou zdaněny podle návrhu sníženou sazbou 1180 Kč na 1000 litrů.

U etanolového paliva E85 bude možné uplatňovat nárok na vrácení daně 12.600 Kč na 1000 litrů z objemu lihu obsaženého ve směsi. Dosud bylo možné uplatnit nárok 11.310 Kč na 1000 litrů. Bioplyn (v kapalném nebo plynném stavu) učený k pohonu motorů bude i nadále zcela osvobozen od spotřební daně.

Čtěte také: Učebnicový konflikt zájmů ministra financí

Obecně by podle ministerstva neměl být předložený návrh zákona schválen dříve, než bude zřejmé, že Víceletý program podpory dalšího uplatnění biopaliv v dopravě byl úspěšně notifikován EU, tedy než budou jasné konečné parametry daňového zvýhodnění biopaliv.

Účinnost zákona proto MF navrhuje na 1. července 2015. Výjimkou jsou ta ustanovení zákona o spotřebních daních, která ruší daňové zvýhodnění biopaliv od 1. ledna 2021, neboť výše zmíněný Víceletý program podpory je omezen do konce roku 2020.

Státní podpora tzv. zelených paliv stoupá. Zatímco před pěti lety představovala 723 milionů korun, v roce 2013 byla 1,5 miliardy korun. Za loňský rok se počítá s podporou 1,64 miliardy korun. Letos pak chce stát poskytnout na podporu biopaliv 1,69 miliardy korun a v roce 2020 až 2,14 miliardy korun.