Šéf ANO radí lidem: Všichni si mohou vyjednat výhodnější tarify

Mobilní tarify

Šéf ANO radí lidem: Všichni si mohou vyjednat výhodnější tarifyNOVÉ
ministr financí Andrej Babiš Foto:

Foto: Jan Zatorský

Domov

voš Echo24

Úterní tweet Andreje Babiše rozproudil internetovou diskusi na téma ceny mobilních  a datových tarifů. Sám ministr financí tvrdí, že příspěvek zveřejnil záměrně, z důvodu tlaku na operátory, aby podobné mobilní tarify poskytly všem. Lidem se to ale moc nelíbí a bombardují nepříjemnými dotazy Facebook společnosti T-mobile.

Andrej Babiš se chtěl jen pochlubit, jak výhodně nakoupil mobilní služby pro ministerstvo financí a zařídil pro své zaměstnance datový tarif s 10 GB za 109 Kč měsíčně. Veřejnost tím však naprosto vytočil. Lidé nechápali jak je možné, že ministerští úředníci mají devětkrát nižší ceny než obyčejní lidé. „Všichni si mohou vyjednávat tarify, tak ať se spojí a můžou vyjednávat, nevím, v čem je problém,“ radí nespokojeným lidem Babiš na serveru Novinky.cz      

Později už své výroky poněkud otočil: „Je lež, pokud někdo tvrdí, že může ovlivnit tarify. Nemůže. Může je ovlivnit ÚOHS či ČTÚ. My se to snažíme ovlivnit alespoň tím, že jsme zveřejnili tu sazbu, na kterou jsme dosáhli. Je potřeba, aby operátoři poskytovali takovéto mobilní tarify všem. To, že máme předražené tarify, je jasné. A to, že s tím ministerstvo průmyslu nic nedělalo, je taky jasné. Podle mě by měli operátoři zlevnit tarify všem,“ řekl ministr financí.

Lidovou nevoli neschytal jen Andrej Babiš. Lidé začali zároveň bombardovat Facebook společnosti T-mobile, která ministerstvu výhodné služby poskytla. Uživatelé po společnosti požadijí stejně výhodné tarify.

Společnost T-mobile se však snažila trpělivě odpovídat. Jedna z odpovědí zní takto: „Jedná se o rámcovou smlouvu, u které jsou jiné podmínky než u tarifů pro rezidentní zákazníky. Není tedy možné tyto nabídky srovnávat,“ tvrdí T-mobile. „Rámcové smlouvy se uzavírají na základě více podmínek, patří mezi ně např. počet čísel či měsíční útrata. Podrobnější informace nesdělujeme, protože jsou součástí obchodního tajemství,“ dodává T-mobile.

Server idnes.cz přišel s informací, že i další státní organizace mají podobně výhodné tarify. Jako příklad uvádí úřady ve Žďáru nad Sázavou, které mají tarif s prakticky neomezenými mobilními daty za 340 korun. Přesto jsou tahle čísla stále o dost vyšší než ta z ministerstva financí. 

Redakce Echo24 se ptala ÚOHS, zda se cenami mobilních operátorů zabýval. „Úřad zahájil v březnu letošního roku sektorové šetření, jehož cílem je zmapování skutečných maloobchodních cen tuzemských mobilních operátorů a ověření, jak velký objem zákazníků reálně má ceníkové ceny, případně zda není většina trhu ve skutečnosti charakteristická nižšími cenami, resp. výhodnějšími podmínkami ve srovnání s povinně zveřejňovanými ceníkovými cenami. Sektorové šetření se nachází v první fázi, předběžné výsledky analýzy očekáváme ve 3. kvartále 2017,“ řekl pro Echo24 předseda ÚOHS Petr Rafaj.

Čtěte také: Babiš si naběhl. Výrokem o mobilních tarifech rozčílil veřejnost