2 Diplomka o řopíku

Umění, nebo neúcta? Student odřízl kus prvorepublikového bunkru

, , NOVÉ

Témata:

Vysoké učení technické v Brně podpořilo svého studenta Ondřeje Bělicu, který v rámci diplomové práce řezem za pomoci diamantu oddělil část betonového vojenského bunkru ve Vratěníně na Znojemsku. Podle stanoviska školy je to možná v očích veřejnosti neobvyklý počin, nicméně nesměřuje proti hodnotám české historie.

„Naopak, jeho cílem bylo poukázat na dědictví vojenské minulosti a na technické provedení staveb s ní spojených,“ uvedla škola ve stanovisku.

Bělicův projekt vyvolal negativní reakce u příznivců vojenské historie, přestože mladý umělec měl souhlas majitele pohraniční pevnůstky i sousedního pozemku a vše předem probral i se starostou Vratěnína. Další kritiku sklízel Bělica na sociálních sítích.

Student fakulty architektury a fakulty výtvarných umění chtěl upozornit na situaci, kdy jsou bývalé vojenské bunkry rozprodávány Armádou ČR coby nepotřebný majetek, a zároveň ukázat jednu z možností využití takzvaného „řopíku“ v krajině. Inspiroval se poválečnými umělci, kteří se věnovali takzvanému land artu.

„Architektonicky promyšleným řezem otevírám pohled z bunkru na obec Vratěnín, zároveň prosvětlením řezu upozorňuji na geniální technologii stavby,“ uvedl student. Několik podobných projektů se podle Vysokého učení technického uskutečnilo v Nizozemsku.

Studenta podpořil majitel objektu Jaroslav Zelinka, který právě kvůli zájmu o historii několik řopíků koupil od ministerstva obrany, má jich sedm. „Na druhou stranu je potřeba říct, že těchto objektů vzniklo velké množství, prakticky tisíce a mnohé z nich byly zdevastovány bez jakéhokoliv povšimnutí, emocí či zájmu médií,“ cituje VUT Zelinku ve stanovisku. S Bělicovým uměleckým záměrem se prý ztotožnil.

K počinu studenta se vyjádřilo i hnutí První republika, které odřízlou část bunkru posprejovalo několika nápisy. „Tento bunkr zničil Ondřej Bělica,“ je napsáno v ploše řezu provedeného studentem pomocí diamantového lana.

Na bunkru přibyla také adresa webových stránek politicko-filozofického hnutí První republika, které Bělicův počin označilo za devastaci národního památníku, symbolu odhodlání bránit Československo. „A pokud není v našich silách vrátit řopík do původního stavu, je v naší moci alespoň všem ukázat, kdo je za tu devastaci zodpovědný. Velice nás mrzí, že se to k nám dostalo až den po zničení, poněvadž být to o den dříve, mohlo se udělat i něco více,“ stojí na webu hnutí.

Čtěte také: Sexismus? Satanismus? Divadelní plakát vyvolal pozdvižení

, ,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.