Úřady strhly tisíce křížů. Čína prý chce vymýtit křesťanství

ČÍNSKÉ TAŽENÍ PROTI KŘESŤANŮM

Úřady strhly tisíce křížů. Čína prý chce vymýtit křesťanstvíUVNITŘ VIDEO
ilustrační foto Foto: Reprofoto: YouTube/NewsBeat Social
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Čínské úřady nechaly shodit z křesťanských svatostánků kříže a bez milosti je zničit. Zlikvidovaly tak několik tisíc náboženských symbolů. Když se úředníkům někdo pokoušel bránit, skončil v poutech nebo posléze za mřížemi. O čínské kampani informovala nezisková organizace China Aid.

Na čínském území se tak podařilo úřadům zničit více než dvě tisícovky křížů a 49 kostelů, a to jen za poslední dobu. Výjimkou nejsou ani zatčení a uvěznění množství lidí, když se pokoušeli ničení zastavit.

Příkladem je právník a čínský lidskoprávní aktivista Zhang Kai. Proti demolicím se pokoušel bojovat právními prostředky a vedl kampaň. Za to mu soud vyměřil trest půl roku vězení. Po svém propuštění byl nucen vystoupit ve státní televizi, kde připustil, že spáchal zločin tím, že vystupoval proti vládě a protesty podporoval.

Nicméně čínská antikřesťanská kampaň není jen záležitostí poslední doby. Úřady ji spustily už před dvěma lety a ničení zdůvodňovaly „zredukováním nadměrného množství náboženských míst“.

Zaměřily se především na pobřežní provincii Če-ťiang, ve které žije největší křesťanská menšina v zemi. Městu Wen-čou, které se zde nachází, se přezdívá „čínský Jeruzalém“. Například v roce 2012 se jen v tomto městě přihlásilo ke křesťanství kolem milionu lidí, v celé Číně je podle oficiálních údajů 28 milionů praktikujících věřících.

Podle Paula Robinsona z organizace Release International, která monitoruje utiskování křesťanů ve třiceti zemích světa, se za ničením kostelů a křížů skrývá snaha zastavit vzestup křesťanství.

Podle informací serveru totiž počet křesťanů v Číně roste. Do roku 2030 by jich mohlo být až 247 milionů, čímž by tato země měla největší křesťanskou menšinu na světě. Mnozí se ale k víře veřejně nepřiznají, protože potom zažívají ústrky od úřadů. Podle China Aid například zatkli lidi pouze za to, že křesťanská setkání pořádali doma nebo na ně zvali své známé.

Čtěte také: Čína si naplánovala, že do roku 2050 bude ‚fotbalovou velmocí‘

Podraz na čínského prezidenta? V USA ocenili ‚ujgurského teroristu‘

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články