Podraz na čínského prezidenta? V USA ocenili ‚ujgurského teroristu‘
Den před příletem do Ameriky
Den před příjezdem čínského prezidenta do USA, kam Si Ťin-pching odlétal po státní návštěvě Prahy, došlo k menší čínsko-americké diplomatické přestřelce. Nadace Victims of Communism Memorial Foundation (VOC) založená na popud Kongresu se totiž krátce před návštěvou nejvyššího čínského představitele rozhodla navzdory čínskému nesouhlasu ocenit práci známého ujgurského aktivisty Dolkuna Isy. Čína to vidí jako podraz a diplomatickou cestou se vůči tomu ohradila.
Předseda výkonného výboru Světového ujgurského kongresu získal ocenění za svůj boj o práva Ujgurů v oblasti provincie Sin-ťiang, informovala nadace. Isu zástupci VOC vyznamenali den před příletem prezidenta Si Ťin-pchinga na summit o jaderné bezpečnosti, i přesto nebo právě proto, že jeho činnost leží v žaludku čínské vládě.
#Uyghur #humanrights activist Dolkun Isa presented w #TrumanReagan medal by Victims of Communism in DC @VoCommunism pic.twitter.com/bGfgTwWgEY
— Karl Altau (@kaltau) 30. března 2016
Cartoon Commentary Xi‘s Czech visit: Ushering in a new era of friendship #XiVisit #XiInCzech https://t.co/V0eF39T78s pic.twitter.com/cULz9UIDqI
— China.org.cn (@chinaorgcn) 31. března 2016
Čínské ministerstvo zahraničí vydalo oficiální stížnost americké straně, ve kterém kritizovalo Isovo pozvání do Spojených států. A i když americká vláda nemá žádný vliv na akce VOC nebo aktivistovo ocenění, Číňané proti němu protestovali skrze oficiální kanály.
„In our overlooked struggle, the Uyghur people stand firmly with the democratic peoples of the world who seek a…
Posted by Victims of Communism Memorial Foundation on Wednesday, March 30, 2016
Vyznamenání Dolkuna Isy den před příjezdem čínského prezidenta Si Ťin-pchinga na páteční jaderný kongres s dalšími světovými lídry Čína vidí jako podraz. Isu považují za separatistického teroristu, který pochází z oblasti, kde extremističtí Ujgurové opravdu působí. Předseda výboru ujgurského kongresu nicméně trvá na tom, že jeho činy byly vždy mírumilovné, s čímž souhlasí i VOC.
Čtěte také: ‚Číňani mi sebrali vlajku a kopali mě na zemi‘
„Čínská vláda mě nazývá teroristou, protože jsem vedl studentské protestní hnutí,“ řekl Dolkun Isa pro server Bloomberg. „Věřím ve svobodu Ujgurů a toto je důvod, proč se pokoušejí znemožnit většině našich lídrů vystoupit na mezinárodní úrovni. Číně se to v minulosti dařilo, ale v současnosti stále více zemí chápe, kdo jsem.“
Ujgurové si v západní provincii Sin-ťiang stěžují na neustálou represi ze strany čínských úřadů. Vytýkají například přísná pravidla porodnosti, kdy za více než dvě děti platí vysoké pokuty, spojené s povinnými zdravotními prohlídkami. Isa se zasazuje o šíření ujgurské kultury, emigroval z Číny v 90. letech, v roce 2006 pomáhal založit Světový ujgurský kongres a pobývá v Německu.
Si Ťin-pching do Spojených států přijel spolu se zástupci světových mocností na páteční summit o jaderné bezpečnosti a možné hrozby ze strany teroristů či Severní Koreje. Na rozdíl od nedávné návštěvy České republiky se nejedná o oficiální státní návštěvu země. Prezidenta nevítají americkou stranou připravené čínské symboly, ale pouze skupiny čínských vítačů s množstvím vlajek a transparentů.