Pojistit židovskou školku v Bruselu? Prý moc rizikové

Pojistit židovskou školku v Bruselu? Prý moc rizikovéNOVÉ
Ilustrační foto Foto: shutterstock.com
Svět

REAKCE NA ANTISEMITSKÉ ÚTOKY

oj Echo24

Belgická pojišťovací firma odmítla židovské školce v Bruselu prodloužit pojištění. Podle zástupců firmy je to totiž „vysoce rizikové“, a to kvůli narůstajícímu počtu antisemitských útoků, uvedl server Israel National News.

Evropská židovská školka, kam chodívá zhruba 20-30 dětí, se přitom nachází ve stejné části Bruselu, kde sídlí i instituce Evropské unie. Podle mluvčího Evropské židovské asociace je s nemilou zprávou, že pojištění nebude obnoveno, před několika dny kontaktoval přímo pojišťovací agent. „Řekl nám, že pojišťovna není v současné době připravena prodloužit smlouvu se školkou kvůli vysokým rizikům spojených s židovskými institucemi,“ uvedl mluvčí. Název pojišťovací společnosti zpráva neuvádí.

„Je nehorázná ostuda, že situace došla až sem,“ komentoval to podle izraelského deníku Haarec rabín Menachem Margolin, ředitel Evropské židovské asociace. „Pojišťovny si uvědomily dříve než vlády států, že židovské instituce jsou terčem teroristických útoků, teď toho ale zneužívají ve svůj prospěch.“

Vedení asociace nyní usilovně pracuje na tom, aby se děti do školky mohly po skončení pesachového volna vrátit. „Budeme i nadále hledat takovou pojišťovnu, která nám vyjde vstříc. Mezitím žádáme evropské vlády, aby zůstalo zajištění bezpečnosti Židů v jejich zemích na pořadu dne,“ dodal mluvčí Evropské židovské asociace.

Čtěte také: Nakopejte antisemity, vyzval židy oscarový producent

Radní Matulka: Svět řídí Židé a Obama je jejich maňásek