Demokracie zažívá alarmující propad. Nová zpráva zmiňuje i aktivity českého premiéra Babiše

Míra svobody ve světě

Demokracie zažívá alarmující propad. Nová zpráva zmiňuje i aktivity českého premiéra BabišeNOVÉ
Svoboda ve světě Foto:

Reprofoto: Freedom House

1
Svět

jhr Echo24

S tím, jak se čím dál tím více států ve světě přiklání k autoritářským metodám vládnutí, zažívá světová demokracie „alarmující“ pokles. Takto současnou situaci prezentuje americký think tank Freedom House ve své každoroční zprávě Freedom in the World. Podle té byl uplynulý rok 2018 už třináctým v pořadí, kdy míra svobody na Zemi klesala. Zpráva zmiňuje i aktivity českého premiéra Andreje Babiše a jeho přístup k médiím.

Celý text je k přečtení na webu think tanku. Vyplývá z něj, že propad, pokud se jedná o politické a občanské svobody, nastal hned u 68 států, zatímco zlepšení nastalo v 50 zemích. „Více autoritářských uspořádání než dříve dnes zakazuje opoziční síly nebo vězní jejich vůdce, omezuje je dlouhodobými limity a utahuje šrouby každému svobodnému médiu, které ještě zbývá,“ píše se ve zprávě.

Experti rovněž poukazují na takzvanou krizi důvěry, která se ve Spojených státech a v Evropě projevuje prosazováním krajně pravicových intencí a potlačováním svobody tisku nebo právní ochrany migrantů. I kvůli tomu se podle Freedom House Maďarsko vinou premiéra Viktora Orbána posunulo z kategorie „svobodná“ do „částečně svobodná“. 

Think tank totiž ohodnotil státy ve světě známkou na stupnici od 0 do 100 s tím, že nula odráží naprostou míru nesvobody, co se občanských i politických práv týče, a stovka úplnou svobodu. Maďarsko se 70 body ze 100 už kleslo z nejlépe hodnocené kategorie. Na špici stojí severské země Norsko, Švédsko a Finsko s plným počtem bodů. Jen o bod hůře si vede Kanada. Nejhůře na tom jsou Sýrie s nulou, Eritrea, Turkmenistán a Jižní Súdán s 2 body.

Babiš a média

Ve výčtu nechybí ani Česká republika a trestně stíhaný předseda vlády Andrej Babiš, a to z hlediska mediální situace. „Zatím se šíří útoky na nezávislost médií i do dalších evropských demokracií. Rakouská pravicová vláda tlačí na veřejnoprávní vysílání, zatímco český premiér Andrej Babiš využívá v boji s nelichotivými skandály spřátelená média,“ píše se ve zprávě. Ta zmiňuje také vraždu slovenského investigativního novináře Jána Kuciaka. Česká republika si nicméně na žebříčku vede velmi slušně, obdržela 91 bodů, sousední Slováci 88. 

Hlášení zmiňuje celou řadu dalších potíží ve světě, od situace v Srbsku přes Rusko Vladimíra Putina až po Erdoganovo Turecko. Zabývá se rovněž dalšími oblastmi světa. Zpráva pokrývala celoroční vývoj ve 195 zemích a 14 teritoriích.

Čtěte také: Přestávám věřit v demokratické principy, říká Zdechovský k odsouzenému šoférovi