Svoboda: Roďte doma. Ale s porodníkem a pediatrem

Nemožné a protiústavní?

Svoboda: Roďte doma. Ale s porodníkem a pediatremNOVÉ 2
Domov
Filip Nachtmann
Sdílet:

Nápad poslance ODS Bohuslava Svobody na zásadní omezení domácích porodů dostává jasnější obrysy. Pokud budou chtít ženy nadále rodit doma, musely by nově přizvat porodníka, dětského lékaře a porod zajistit i operačně, vypočítává gynekolog Svoboda. To je ale podle porodních asistentek nemožné a dokonce protiústavní. Poslanec chce mít návrh hotový do konce roku.

Svoboda o svém záměru připravit zákon, který zamezí domácím porodům bez dozoru lékaře, poprvé promluvil v polovině srpna na svém facebookovém profilu.

„Díky změněným životním podmínkám se porodnictví v současnosti zásadně změnilo, děti jsou v průměru a l000 g větší než dříve, ženy mají díky pracovní zátěži a jinému stylu života jiné pánevní rozměry, dnes jsou těhotné i ženy, u kterých dříve těhotenství nebylo možné, a to vše zvyšuje významně procento porodnických komplikací, které jsou v podmínkách porodu doma neřešitelné,“ vysvětloval tehdy Svoboda.

Zájem na domácím porodu má podle něj pouze matka, a dítě je bez šance se jejímu rozhodnutí bránit. Svoboda chce nejpozději do konce roku přijít do sněmovny s poslaneckým návrhem, který by měl začít platit ihned po případném schválení. A zatím to vypadá, že zastánce v diskuzi o zásadním omezení domácích porodů najde mezi zdravotnickými odborníky napříč dolní komorou.

„Součástí zákona samozřejmě musí být, že ten, kdo domácí porod vykonává, za něj ponese právní odpovědnost. Dnes je praxe taková, že porodní asistentky takovou odpovědnost nemají. Pak černý trh růst nebude,“ věří Svoboda.

„Je možné poměrně striktně definovat, jaké musí být pro domácí porod podmínky. Nechci něco pouze slepě zakazovat. U porodu doma by ale podle mého návrhu musel být porodník i dětský lékař s kvalifikací na to, aby dokázal dítě vzkřísit a případně zainkubovat. Chybět by nesmělo ani vybavení, aby porod mohl být zajištěn operačně,“ vypočítává pro deník ECHO24.cz bývalý pražský primátor a dlouholetý porodník Svoboda.

Porodní asistentky: Je to nemožné

Jenže tady naráží na odpor porodních asistentek. Dává prý podmínky, které není možné splnit. „To je přesně ten typ návrhu, který říká: 'Umožněme to, ale vlastně to znemožněme'. Něco takového nemůže běžná matka nikdy zajistit,“ říká výkonná ředitelka Unie porodních asistentek Kateřina Hájková Klíčová.

Svoboda navrhuje jako alternativu domácím porodům takzvané porodní domy, tedy zdravotnická zařízení, kde ženy rodí v komorním prostředí, které svou atmosférou co možná nejvíce připomíná domov. Jednoduše jde o jakýsi kompromis mezi domovem a nemocnicí. Ani tady se ale poslanec s asistentkami neshodne. Podle Hájkové jsou totiž porodní domy dobrou alternativou, ale stejně zůstane část žen, které si nadále budou přát rodit u sebe doma. Podle vznikajícího Svobodova návrhu by ale tyto ženy měly jedinou možnost – k jejich domu by musela přijet sanitka vybavená operačním sálem. To si ale většina žen nebude moci dovolit.

Otázkou proto je, jestli by se pak v oblasti domácích porodů nerozrostl černý trh. A ženy za pomoci porodních asistentek nerodily potají. „Součástí zákona samozřejmě musí být, že ten, kdo domácí porod vykonává, za něj ponese právní odpovědnost. Dnes je praxe taková, že porodní asistentky takovou odpovědnost nemají. Pak černý trh růst nebude,“ věří Svoboda.

Ústava je spíše na straně poslance, říká právník

Zákon ještě ani nevznikl, ale už teď je možné, že celý spor skončí v případě přijetí normy před Ústavním soudem. Unie porodních asistentek je totiž přesvědčena, že ústava dává ženám právo vybrat si místo porodu i osobu, která o ně pečuje.

Jak deníku ECHO24.cz řekl ústavní právník a profesor Aleš Gerloch, ústava by ale nejspíš byla spíše na Svobodově straně: „Takto konkrétně to není nikde upraveno. Tady je úprava jen rámcová – že rodina je pod zvýšenou ochranou státu. Z toho by se dalo spíše usuzovat, že stát může chránit zdraví dítěte. Také v odborných diskuzích se preferuje to, že důležitější je zájem dítěte před zájmem a názory matky.“

S legislativními změnami přicházejí i samotné porodní asistentky. Ty chtějí stanovit jasná pravidla mezi asistentkami a záchrannou službou, porodnicí, pediatrem i gynekologem. Tak, aby u nás byly domácí porody bezpečnější. V příštích týdnech chystají i velkou informační kampaň.

Potřebovat ale budou pomoc zákonodárců. A minimálně se Svobodou se neshodnou ani na tom, kolik domácích porodů ročně je. Hájková mluví o loňských 1 420 dětech, podle poslance je číslo výrazně nižší. Záleží prý na statistikách. Jasné je, že nízkým číslům úmrtí novorozenců v porodnicích se české domácnosti nemohou rovnat. ČR totiž patří v minimalizaci novorozenecké úmrtnosti mezi špičku na světě: v současné době jde zhruba o čtyři promile dětí.

V posledních týdnech zemřely po domácích porodech novorozenci například v Roztokách u Prahy, nebo v Kašperských Horách na Sušicku.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit