Březnový apríl Marksové. Podnikatelé kroutí hlavou
Nová pravidla?
Povinnost zajistit zaměstnancům práci bez stresu, zabránit jejich izolaci v případě, že pracují z domova a převést je na jinou pracovní pozici pouze s jejich souhlasem. To jsou hlavní změny, které v novele zákoníku práce kritizují podnikatelé. K nespokojeným organizacím se v pondělí zařadila i Asociace malých a středních podniků a živnostníků, která novinku z dílny ministryně práce Michaely Marksové (ČSSD) označuje za březnový apríl.
O zděšení, které vyvolává připravovaná novela zákoníku práce mezi podnikateli, informoval deník ECHO24.cz v posledních týdnech opakovaně. Zástupcům podnikatelů se nelíbí třeba nápad, že by museli svým zaměstnancům zajistit práci bez stresu. Příliš zastánců si nenašlo ani další opatření, podle nějž by zaměstnavatelé zaměstnancům při práci z domova, která patří mezi oblíbené benefity, museli nově přispívat na internet a energie, kontrolovat bezpečnost práce a dohlédnout na to, aby se tito zaměstnanci necítili izolovaní od svých kolegů.
Ke kritice se teď přidala i Asociace malých a středních podniků a živnostníků České republiky.
„Eliminovat stres na pracovišti pod sankcí zní jako předčasný apríl. Pomíjím fakt, že jsou pracovníci, kteří jsou ve stresu už jen z toho, že musí do práce. Ale paradoxní situace může nastat u majitelů firem, kteří jsou současně zaměstnanci. Pokud by se totiž prokázalo, že jejich zodpovědnost hraničí se stresovou situací, zaplatí navíc ještě pokutu. Je naprosto správně postihovat šikanu nebo jiné obtěžování, ale eliminovat stres obecně je nesmysl,“ komentuje návrh předseda Asociace Karel Havlíček s tím, že podobně nelogicky působí i nová pravidla pro homeworking, tedy práci z domova.
Čtěte také: Práce z domova je v ohrožení. Firmy s ní skončí, varují kritici
Asociace ale kromě výše zmíněných výtek přidává i další – totiž že by zaměstnanec musel souhlasit s převedením na jinou práci, nebo že by u dohody o pracovní činnosti musel zaměstnavatel nově poskytovat dovolenou.
„Zejména v době ekonomické krize může toto opatření bezprostředně ohrozit podniky, které musí velmi pružně reagovat na vzniklou situaci,“ dodává Havlíček k požadovanému souhlasu zaměstnance u přeřazení na jinou práci.
Marksová: Novinky jsou pro moderní zákoník logické
Novelu, která zatím prochází připomínkami, by vláda měla projednat na jaře. A ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová navrhované novinky v médiích opakovaně brání. Podle ní je například stres fenoménem doby a je tak logické, že ho moderní zákoník práce zohledňuje.
„U každého zaměstnavatele to bude samozřejmě velmi individuální, dle typu provozu, respektive vykonávané práce. Pak může být taktéž kontrolováno, jak to zaměstnavatel dodržuje v praxi,“ řekla ministryně deníku ECHO24.cz minulý týden.