1 Vatikán za rovnost pohlaví

,Rozdílné platy jsou skandál,‘ hřímal papež. Za kněží ale ženy nechce

, NOVÉ

Papež František ve Vatikánu vznesl úpěnlivou prosbu: ženy si zaslouží stejný plat jako muži. Vyzval církev, aby plně podpořila srovnání rozdílu v platech mezi pohlavími, který je podle něj skandální. Informaci přinesla světová média.

„Proč se považuje za samozřejmé, že ženy vydělávají méně než muži? Ne! Mají přece stejná práva,“ řekl papež zvýšeným hlasem desetitisícům lidí na Svatopetrském náměstí. Poté dodal, že „křesťané by rozhodně měli podporovat právo na stejný plat za stejnou práci.“

V EU byl v roce 2013 plat žen v průměru o 16,4 % nižší než plat mužů, jak uvádějí statistiky agentury Eurostat. Údaje US Census Bureau zase ukazují, že na základě ročního mediánu mezd žena vydělá 77 centů za každý dolar, který vydělá muž.

Papež dále řekl, že chce, aby ženy měly větší roli v římsko-katolické církvi po celém světě a ve vatikánských úřadech. Poté ale dodal, že kněžími se však stát nemohou. Podle církve jsou pro ně dveře v této oblasti zavřené, protože Ježíš sám si vybral pouze muže jako své apoštoly. Zastánci ženského kněžství ale tento pohled odmítají.

Čtěte také: Papež brzy přijede do Česka. Zeman mu daroval aktovky

Čtěte také: Vlkova vatikánská finta: Zařídil ‚utajené‘ setkání s papežem

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.