‚Vykuchaná jako prase‘. Orgány zemřelé dívky patří Rusku, řekl soud
Marný boj matky
Mrazivý případ odebírání orgánů úřady vyjevila pro Svobodnou Evropu Jelena Sablinová. Po smrtelné nehodě její dcery popsala otřesená ruská matka, jak bez jakéhokoliv upozornění a souhlasu lékaři 19leté slečně odebrali množství orgánů včetně srdce nebo ledvin. Ruský ústavní soud rozhodl, že podobná praxe je v pořádku a lékaři ji mohou vykonávat i bez upozornění příbuzných.
Devatenáctiletá Alina Sablinová utrpěla smrtelná zranění poté, co ji na přechodě pro chodce v Moskvě srazilo auto. Měsíc od pohřbu se její matka Jelena během vyplňování dokumentů ohledně stíhání řidiče dozvěděla, že její dceři odebrali lékaři sedm orgánů včetně srdce, ledvin a části plic.
„Byl to šok, protože její orgány odebrali bez našeho souhlasu,“ popsala pro RFE/RL Jelena Sablinová. „Moje dítě bylo vykucháno jako prase.“
Silný pocit využití a porušení památky dcery i svobody rozhodnutí coby matky přiměly Sablinovou řešit věc soudní cestou. Minulý týden ale její boj skončil u ústavního soudu poté, co finálně očistil obviněné lékaře. Podle soudu, který odmítl znovu projednat své předchozí rozhodnutí, je tato podle všeho běžná praxe v pořádku a ruské zdravotnické instituce mají právo orgány bez souhlasu příbuzných nadále odebírat.
„Zákon vytváří naprostý nedostatek kontroly nad odebíráním orgánů. Lidé jsou pochováni a nikdo se nikdy nedozví, že jejich orgány byly odebrány,“ pokračovala pro Svobodnou Evropu Sablinová.
Lékaři neoznámili ani dívčinu smrt
Proti tomuto neetickému přístupu vystoupili zástupci náboženských organizací i laické veřejnosti. Jejich odebírání bez souhlasu odsoudil vrchní rabín Berl Lazar i jeden ze starších duchovních ruské pravoslavné církve Dmitrij Peršin.
Pokud někdo v současnosti nesouhlasí s tímto nedobrovolným zásahem, musí před svou smrtí vyplnit speciální formulář a nechat si ho notářsky ověřit. Experti ale varují, že v Rusku neexistuje celostátní a efektivní systém transplantace orgánů.
„Předpokládaný souhlas by nemělo platit v zemích, kde mají lidé nízkou důvěru v transplantologii a celkově v systém zdravotní péče,“ uvedl pro RFE/RL prezident Ruské společnosti pro medicínu založenou na důkazech Vasilij Vlasov.
Rodina dívky, která téměř týden po nehodě bojovala o život na jednotce intenzivní péče, navíc netušila, že jejich dceru lékaři celých šest dní připravovali na náročnou operaci několikanásobného vyjmutí orgánů.
„Těchto šest dní jsme trávili v nemocnici, dvakrát denně jsme chodili na jednotku intenzivní péče, doslova jsme žili v nemocnici. Nikdy se nás nezeptali, zda souhlasíme s tím, že její orgány budou odstraněny,“ dodává Jelena Sablinová s tím, že se jí doktoři ani neobtěžovali oznámit den smrti.
Transplantace jednodušší, zjišťování složitější
Na místo toho rodině zakázali v tento den přístup na JIP a o skonání dcery Aliny se příbuzní dozvěděli až z telefonátu pohřební služby. „Je to nelidské,“ uzavřela pro Svobodnou Evropu Sablinová.
Podobný systém vyžadující předem nesouhlas s odebráním orgánů funguje kromě jiného také v České republice. Lze namítat, že novela zákona platící od roku 2013 u nás bere větší ohledy na přání pacienta i příbuzných. Jedinci, kteří by s transplantacemi svých orgánů nesouhlasili, u sebe musí nosit dárcovskou kartu. V ČR funguje také systém peněžních odměn za darované orgány ať už v podobě přímé výplaty až 20 tisíc korun živému pacientovi nebo v podobě 5 tisíc korun jako příspěvek na pohřeb zemřelého.
Samotné ověřování ochoty orgány věnovat může být zejména během složitých a náhlých událostí poměrně komplikované. Lékaři v případě absence karty musí tuto skutečnost zdlouhavě zjišťovat. V současnosti by také nemělo docházet k absurdním situacím, ke kterým v minulosti došlo. Stalo se tak například, že se jako vhodná dárkyně pro osobu hospitalizovanou v IKEMu jevila pacientka ve vedlejší nemocnici. Kvůli tomu, že byla Slovenka, ji nicméně museli převést do Bratislavy, kde k odebrání (v tomto případě jater) mohlo dojít.