Dopis Porošenka, který přiměl Savčenkovou pít, je ruský podvrh
PROCES S UKRAJINSKOU PILOTKOU
Ukrajinská letkyně Nadija Savčenková, které hrozí až 25 let vězení za údajnou vraždu a překročení ruských hranic, zmírnila v ruském vězení hladovku tím, že po týdnu začala přijímat tekutiny. Oznámil to její právník Nikolaj Polozov. Jeho klientka se tak rozhodla den poté, co měl ruský soud vynést rozsudek, ale nakonec termín odložil na stání ve dnech 21. a 22. března. Podnětem byl pro Savčenkovou dopis od ukrajinského prezidenta, který, jak se podle agentury AFP později ukázalo, byl však podvrhem.
Polozov agentuře Reuters potvrdil, že Savčenková zmírnila hladovku, kterou protestovala proti údajně příliš zdlouhavému soudnímu procesu, a začala přijímat tekutiny. Nadále ale odmítá jídlo. Savčenková zahájila takzvanou „suchou“ hladovku před týdnem. Polozov řekl, že si to rozmyslela poté, co ji o to požádali ukrajinský prezident Petro Porošenko a její podporovatelé.
Další obhájce souzené Ukrajinky Mark Fejgin později podle agentury AFP řekl, že se jeho mandantka rozhodla hladovku zmírnit na základě údajného dopisu od ukrajinského prezidenta Petra Porošenka. Text obsahoval výzvu k ukončení hladovky. „Dopis byl ale falešný, což jsme až do této chvíle nevěděli,“ řekl právník agentuře.
Podle zdroje blízkého hlavě ukrajinského státu Porošenko skutečně Savčenkovou žádal, aby hladovku ukončila, avšak ústním vzkazem, nikoli dopisem. „Prezident vzkázal Nadije slova podpory prostřednictvím její sestry a matky, žádný dopis jí ale neposílal,“ sdělil AFP prezidentův mluvčí Svjatoslav Ceholko.
Fejgin má podezření, že za podvrženým dopisem stojí ruské tajné služby. AFP se však k podvodu přihlásil jistý Vladimir Kuzněcov, známý svými různými falešnými zprávami.
Čtěte také: ‚Rozsudek již vyhlásíte posmrtně.‘ Zdrcující závěrečná řeč Savčenkové
Důstojnice a pilotka bojového vrtulníku podle obžaloby v červnu 2014 na východě Ukrajiny navedla palbu ukrajinské armády na ruské novináře, z nichž dva zahynuli. Podle obhajoby byla Ukrajinka tou dobou již zajata proruskými separatisty, kteří ji předali Rusům.
Ukrajinské ministerstvo zahraničních věcí ve středu odklad rozsudku přirovnalo k záměrnému a vědomému vynesení trestu smrti. Obžalovaná se prý vyhlášení rozsudku nemusí dožít.
Výzvy k osvobození Savčenkové podpořilo několik ministrů zahraničí. K propuštění ukrajinské letkyně na svobodu dnes Rusko vyzvala i šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová. „Už to není jen soudní nebo politický případ, nyní je to záležitost lidského soucitu,“ řekla Mogheriniová podle prohlášení, které vydal zastupitelský úřad EU v Moskvě. „Její zdravotní stav se rychle zhoršuje a my všichni se obáváme hrozných důsledků,“ uvedla Mogheriniová požadující propuštění ženy z humanitárních důvodů.
K propuštění Savčenkové vyzývají evropské země i Spojené státy americké. Dopis ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi má v plánu poslat také předseda vládní KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.