1 Závěrečná řeč souzené pilotky

‚Rozsudek již vyhlásíte posmrtně.‘ Zdrcující závěrečná řeč Savčenkové

, , NOVÉ

Témata: , ,

Ukrajinská letkyně Nadija Savčenková dnes na sociálních sítích zveřejnila text své závěrečné řeči, kterou po zásahu soudu nemohla ve čtvrtek přednést. Savčenková je obžalovaná z vraždy, z pokusu o vraždu a z nezákonného překročení ruských hranic a ruská prokuratura pro ni žádá 23 let vězení. Ukrajinka vinu popírá a na protest drží hladovku. Slova Savčenkové přinášíme díky překladu serveru Tapolitika.cz.

Neuznávám žádnou vinu, neuznávám trest, neuznávám ruský soud. V případě výroku o vině odvolání nebude. Chci, aby celý demokratický civilizovaný svět pochopil, že Rusko je zemí třetího světa s totalitním režimem a diktátorem – tyranem. Zemí, ve které kašlou na lidská práva a na mezinárodní právo.

Absurdní je skutečnost, že ti, kteří unášejí a mučí lidi, předstírají, že mají právo je soudit! O jakém spravedlivém procesu může být řeč? V Rusku neexistuje žádný soud, žádné vyšetřování! Je zde pouze fraška loutek Kremlu. A svoji účast v tomto divadle považuji za naprostou ztrátu svého času.

Proto nebude žádné odvolání a bude to probíhat následovně: po vyhlášení rozsudku budu ještě deset dnů pokračovat v hladovce, dokud rozsudek nevstoupí v platnost, a to bez ohledu na dobu trvání překladu do ukrajinského jazyka, protože i tím oni umějí velmi dobře zdržovat čas. O deset dnů později vyhlásím suchou hladovku a Rusko bude mít maximálně deset dnů na to, aby mě vrátilo na Ukrajinu, odkud mě uneslo! A je mi naprosto jedno, jaké bude jejich vysvětlení! Slyšela jsem o docela dobrých diplomatických schopnostech Petra Porošenka. Doufám, že jeho diplomatických schopností bude dostatek na to, aby se v Rusku dohodl s jedním idiotem, protože slíbil mojí mámě, že budu doma ještě před květnovými svátky v roce 2015.

A zatímco o mně budou vyjednávat, život mě bude opouštět a Rusko mě vrátí na Ukrajinu – živou či mrtvou – ale vrátí!
A po dobu všech těchto deseti dnů bude před bránou do vězení stát moje sestra a čekat, jestli mě propustí, anebo vynesou. A pokud ji zavřete, na její místo přijde moje máma, které je 77 let. Uvězníte i ji? Pak se na její místo postaví moje přítelkyně, můj přítel a pak jeden Ukrajinec za druhým! A pamatujte si – všechny sem nevtěsnáte! A zatímco mí krajané budou stát, běžní, poctiví a slušní Rusové z okolních domů přinesou horký čaj, chlebíčky a přikrývky, protože každý z nich chápe,že zítra se na mém místě v tomto vězení všech národů pod názvem Rusko může ocitnout dítě každého z nich!

A takto začínají Majdany! A to vy chcete? Vždyť se toho bojíte jako čert kříže! Proto je pro Kreml lepší vrátit mě na Ukrajinu co nejdříve a živou!

A celý svět uznávající demokratické hodnoty by se měl včas poučit z historie a připomenout si, že svého času Evropa tolerovala Hitlera a Amerika nebyla dostatečně rozhodnou, což vedlo ke druhé světové válce. Putin je tyran s imperiálními manýry a komplexy jako u Napoleona a Hitlera dohromady! A medvěd nerozumí lidské řeči, chápe pouze řeč síly. Proto, pokud se nestaneme rozhodnějšími a včas nenastavíme správné priority, budeme mít brzy třetí světovou válku!

A já, nyní již jako politik (Savčenková je od listopadu 2014 poslankyní ukrajinského parlamentu – pozn. red.), si rukou v politické aréně s Ruskem nepotřesu. Nehodí se potřásat si rukou s někým, kdo tě držel v poutech a tvůj lid v okovech. Ale před přijetím každého svého politického rozhodnutí budu vždy myslet na to, jak se odrazí na obyčejných lidech, a to jak na Ukrajině, tak i v Rusku. Protože navzdory všemu v Rusku stále existuje spousta poctivých, dobrých a slušných lidí.

Soud ve čtvrtek odročil jednání na příští středu. Podle obhájců ukrajinské letkyně Savčenková odmítá přijímat potravu i tekutiny a hrozí nebezpečí, že příští týden nebude schopna se soudem komunikovat. Podle obžaloby je odpovědná za smrt dvou ruských novinářů, na které údajně navedla palbu ukrajinské armády. Savčenková tvrdí, že byla do Ruska zavlečena a že byla zajata ještě před útokem na ruské novináře.

Ruský soud dosud neoznámil, kdy vynese rozsudek. Prokuratura žádá 23 let, maximální možný trest je o dva roky vyšší. Obhájci Savčenkové jsou přesvědčeni, že jejich klientka bude po vynesení verdiktu vyměněna za dva ruské vojáky zajaté loni v Donbasu a vězněné na Ukrajině.

Čtěte také: Ruská prokuratura žádá pro letkyni Savčenkovou 23 let vězení

Pilotka Savčenková drží další hladovku, podpoří ji evropští poslanci

, ,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.