Pelta, Jansta, Březina... Mocní zákulisní hráči sportu a politiky
Zátah v Praze
Středeční policejní zátah týkající se možného zneužívání dotací ve sportu odnesli hned tři vlivní zákulisní hráči. Vyšetřovatelé zadrželi předsedu Fotbalové asociace ČR Miroslava Peltu, předsedu České unie sportu Miroslava Janstu a a vlivného pražského zastupitele za ČSSD Karla Březinu. Všichni tři přitom platí za postavy s významnými kontakty nejenom ve světě sportu.
Miroslav Pelta předsedá od roku 2011 Fotbalové asociaci České republiky. Zároveň s tím spoluvlastní i fotbalový tým z Jablonce, v jehož představenstvu zasedá coby místopředseda.
Pelta často čelí kritice kvůli údajnému napojení na fotbalové podsvětí. Nejen u fotbalové veřejnosti proslul celou sérií slavných výroků, které byly zachyceny na audiozáznamech. Kvůli svým slovům o tom, že „všechno bylo cinklý“, byl vyšetřován pro podezření z uplácení. Kvůli zastavení stíhání však nakonec figuroval v kauze Synot pouze jako svědek.
Sám Pelta je navíc silně kritizován kvůli svým vřelým vztahům s místopředsedou fotbalové asociace a údajného představitele fotbalového podsvětí Romana Berbra. Pelta se navíc přátelí i s dalšími kontroverzními postavami českého fotbalu, jako jsou zástupci fotbalového týmu z Příbrami Jaroslav Starka a Vlastimil Spěvák.
Karel Březina je od října 2006 pražským zastupitelem za ČSSD. Do této strany vstoupil už v roce 1991. Od května 1997 vedl sekretariát tehdejšího šéfa sněmovny Miloše Zemana a po volbách v červnu 1998 přešel se Zemanem na úřad vlády, jehož se stal vedoucím. Od března 2000 až do demise kabinetu v létě 2002 byl ministrem vlády bez portfeje.
Je jedním z exministrů, kteří si vyslechli odsuzující rozsudek. Podle něj pobíral od března 2007 do srpna 2011 neoprávněně plat za to, že byl předsedou dozorčí rady dopravního podniku. Na odměnách získal 290 000 korun. Funkci ale Březina vykonávat nesměl, neboť působil i v dozorčí radě firmy Porcela Plus, na jejíž majetek byl vypsán konkurz. Obvodní soud pro Prahu 9 čtyřikrát dospěl k závěru, že se politik ničeho nezákonného nedopustil. Kauzu pokaždé vrátil do hry odvolací soud.
V dubnu 2014 obvodní soud Březinovi uložil za podvod roční podmíněný trest s patnáctiměsíční zkušební dobou, což potvrdil i městský soud. Koncem roku 2015 jeho dovolání odmítl Nejvyšší soud, Březina poté loni v březnu podal proti rozsudku ústavní stížnost. Již dříve také uvedl, že nemá v úmyslu stáhnout se z politiky.
Miroslav Jansta je známý lobbista, právník a od roku 1993 člen ČSSD. Díky svému zákulisnímu vlivu je považován za jednoho z nejmocnějších mužů českého sportu i politiky. Toto postavení podtrhuje i skutečnost, že v současné době stojí v čele České unie sportu, která pod sebou sdružuje sportovní a tělovýchovné svazy po celé České republice. Jansta je zároveň velkým milovníkem basketbalu, vlastní a řídí basketbalový klub v Nymburku. Blízko má dlouhodobě i k prezidentu Miloši Zemanovi.
Od roku 1995 je Jansta spolumajitelem advokátní kanceláře Jansta, Kostka & spol., kromě toho je i společníkem či členem statutárních orgánů několika společností (například Divadla Broadway, Sanatoria Horoměřice nebo průhonické restaurace U slepiček). V roce 1985 vstoupil do KSČ, o šest let později z ní odešel a přes Demokratickou stranu práce se stal členem ČSSD, v níž je dosud.