Britové mají seznam džihádistů, které chystají zlikvidovat
Dvě stě nebezpečných teroristů
Britské speciální jednotky se připravují na lov teroristů. Tajná služba vytvořila seznam dvou set džihádistů, kteří jsou bezprostředním ohrožením pro Velkou Británii. Vysoce postavené teroristy pak mají vojáci zlikvidovat nebo zajmout. Podle odhadů bojuje na straně Islámského státu až sedm set občanů pocházejících z Velké Británie, uvádí deník Sunday Times.
Britští velitelé očekávají konec války a snaží se zlikvidovat bojovníky, kteří bojují v řadách Islámského státu. Sepsali proto seznam dvou stovek jmen, který obsahuje nejnebezpečnější teroristy, u kterých je vysoká pravděpodobnost návratu zpět do Velké Británie. Na operaci se budou připravovat s dalšími koaličními státy. Podle neoficiálních odhadů operuje v Iráku až stovka příslušníků speciální jednotky SAS.
„Jedná se o mezinárodní operaci. Speciální jednotky mají v plánu vyhledat britské státní příslušníky. To znamená je zabít nebo zajmout,“ řekl pro Sunday Times jeden z velitelů. Anonymně vystupující velitel také dodal, že skutečné počty občanů Velké Británie nemají. Jedná se pouze o odhady a může jich být až okolo sedmi set.
V seznamu mají být i jména dvanácti mužů, kteří studovali na britských univerzitách elektrotechniku. Po dokončení studia se přidali k Islámskému státu a své znalosti používají k výrobě bomb. Porážka Islámského státu by podle velitelů měla za následek příchod teroristů zpět do Velké Británie a jejich snahu zahájit nové útoky.
O existenci černé listiny se objevují informace už dva roky. V minulosti vládní činitelé pravost seznamu vždy odmítli komentovat a argumentují opačným seznamem. Ten měli sestavit teroristé a podle něj připravovat útoky na cíle ve Velké Británii.
Útok dronu na teroristy
V roce 2015 byl kritizován tehdejší premiér David Cameron, že souhlasil s bombovým útokem na britské teroristy v Sýrii. Nálož zabila jednadvacetiletého Reyaada Khana, narozeného v Cardiffu, a šestadvacetiletého Ruhula Amina z Aberdeenu. Ti měli připravovat teroristický útok na místa ve Velké Británii.
Podle organizace Amnesty International se jednalo o „popravu vedenou ze vzduchu“. Cameron kritiku odmítl a dodal, že pokud bude mít informace o další připravované teroristické akci, podnikne další odstraňování zločinců pomocí dronů. „Nesmíme si nic nalhávat. Jejich záměrem byly vraždy britských občanů,“ řekl tehdy na obhajobu útoku Cameron.