Turecký novinář byl odsouzen za jeden „like“ na Facebooku

Urážka prezidenta

Turecký novinář byl odsouzen za jeden „like“ na FacebookuNOVÉ
Turecký novinář Yaşar Elma. Foto: Reprofoto: avrupagazete.com
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Turecký provinční soud v sobotu odsoudil k podmíněnému trestu odnětí svobody novináře Yaşara Elmu za to, že dal na sociální síti Facebook „like“ komentáři, který urážel prezidenta Erdogana.

Elma původně psal do lokálního deníku na jihovýchodě Turecka. V sobotu si pak vyslechl rozsudek 19. trestního soudu první instance v provincii Gaziantep, která leží na jihu země u hranic se Sýrií, za to, že „urazil veřejného činitele“. Soud jej původně chtěl poslat za mříže na 28 měsíců, později na 23 a nakonec se mu rozhodl udělit pouze podmínku.

Po vynesení rozsudku řekl Elma tiskové agentuře Doğan, že jediné, čím se provinil, bylo to, že dal „like“ komentáři na Facebooku, který směřoval na adresu prezidenta Erdoğana. „Po půl hodině jsem to zrušil, ale přišla si pro mě policie a soud mě ve druhém slyšení procesu odsoudil,“ uvedl Elma. „Nevěděl jsem, že ‚lajkování‘ komentáře je zločin,“ doplnil.

Jeho právní zástupkyně, Dilber Demirelová, uvedla, že se se svým klientem proti rozhodnutí soudu odvolají. Zdůraznila, že rozsudek byl vynesen na základě jednoho slova v komentáři, které soud seznal za „urážlivé“, aniž by ho přesně specifikoval. „Domníváme se, že stávající rozsudek je protiprávní. V minulosti několik rozsudků zdůraznilo, že politici by měli tolerovat i ostrou kritiku,“ řekla.

Podle tureckého práva se zločin urážky obvykle trestá nepodmíněným odnětím svobody na tři měsíce. Pokud je ovšem „uražen“ veřejný činitel, trest se zvyšuje až na jeden rok za mřížemi. A když se někdo urážky dopustí veřejně – třeba ve svém mediálním výstupu – umožňuje právo navýšit trest o jednu šestinu obvyklé sazby.

Turecko vede v počtu uvězněných novinářů

Od srpna 2014, kdy se Erdogan stal prezidentem, čelilo trestnímu stíhání za jeho „urážku“ více než 70 lidí. V době, kdy byl premiérem, pak byly podobných případů stovky. V březnu loňského roku, když před rozhodujícími volbami čelil obvinění z korupce, potom Erdogan sporným zákonem pohrozil Turkům, že jim „vypne“ Facebook a YouTube, pokud to bude nutné. 

Nejnověji byli kromě Elmy za urážku prezidenta odsouzeni dva přední karikaturisté, kteří za satirický kousek na téma svobody slova dostali 11 měsíců nepodmíněně. Jejich satira prý skrytě urážela prezidenta. Režim Recepa Tayyipa Erdoğana dlouhodobě čelí kritice za perzekuci novinářů. Turecko je jedna z prvních zemí na seznamu počtu uvězněných novinářů.

Čtěte také: Urazil Erdogana na Twitteru. Turecký novinář byl odsouzen

VIDEO: Vydloubávání očí v tureckém parlamentu

Sdílet:

Týdeník Echo

Koupit