Musí odejít, žádají politici hlavu Babiše za zpochybňování holocaustu

Popírač

Musí odejít, žádají politici hlavu Babiše za zpochybňování holocaustuAKTUALIZUJEME 2
Domov
Sdílet:

Politici napříč stranami jsou rozčílení výrokem vicepremiéra Andreje Babiše (ANO), který během předvolební návštěvy severních Čech označil tábor v Letech nikoliv za koncentrační, ale pracovní. Šéf TOP 09 dokonce vyzývá premiéra, aby Babiše odvolal. Pokud tak neučiní, bude TOP 09 žádat mimořádnou schůzi Poslanecké sněmovny, ministrovu omluvu a rezignaci. Přidává se i Babišův koaliční kolega Jiří Dienstbier z ČSSD. Babiš ale tvrdí, že jeho slova byla vytržena z kontextu a že holokaust nezpochybňuje. V pátek se rovněž za své čtvrteční vyjádření omluvil.

„Byly doby, kdy všichni Romové pracovali. To, co píšou v novinách, ti blbečci, že tábor v Letech byl koncentrák, to je lež, to byl pracovní tábor. Kdo nepracoval, šup a byl tam,“ prohlásil podle Aktuálně.cz Babiš ve Varnsdorfu.

Čtěte také: Babiš: Tábor v Letech nebyl koncentrák. Končili tam ti, co nepracovali

Jeho výroky ale pobouřily napříč politickým spektrem. „Popírání holocaustu je trestný čin. Především je pro nás nesmírnou mezinárodní ostudou, že člověk, který se dopouští takových výroků, je členem Vlády ČR. TOP 09 navrhne příští týden zařazení mimořádného bodu na program sněmovny, která by dle mého názoru měla vyzvat ministra Babiše k omluvě a rezignaci. Chceme-li zůstat civilizovanou zemí, nepřipadá jiné řešení v úvahu,“ uvedl Miroslav Kalousek na Facebooku.

Když se zpráva o jeho výroku začala v noci šířit sociálními sítěmi, ozval se Babiš s tím, že jeho výrok byl vytržen z kontextu Bakalovým novinářem. Jako první se citace objevila ve fotogalerii z návštěvy na serveru Aktuálně.cz. „I když se trapně vymlouvá, je výrok autentický. Pokud ho premiér do úterka neodvolá, musí o tom jednat sněmovna,“ přisadil si Kalousek ještě na Twitteru.

Ministrovy výroky kritizoval také další lídr opoziční strany, Petr Fiala z ODS. „Andrej Babiš jako typický populista, hledá ‚politické body‘, kde se dá. O historii nic neví a úctu k lidskému utrpení zjevně taky nemá. Je to smutné. Téma tábora v Letech není nové, je nechutné, že si ho ministr Babiš bere do úst před volbami. A důsledky? Na ty se ptejte pana premiéra, ale předpokládám, že zase žádné nebudou,“ uvedl pro deník Echo24.cz Fiala.

Kritika zní i z koalice

K demisi šéfa ANO vyzývá i ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD). „Kdybychom byli v jakékoliv jiné civilizované zemi, tak pan Babiš skončí a odejde z politiky,“ uvedl pro server Echo24.cz. Dienstbier označil výrok Babiše za naprosto nepřijatelný a zpochybňování koncentračního tábora v Letech za zcela nepřijatelné. „Pan vicepremiér by měl přesvědčivě vyvrátit, že to, co napsala média, neřekl, v opačném případě by se měl omluvit,“ dodal.

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) si dokonce myslí, že pokud se pravost Babišových výroků potvrdí, ministr financí má i trestně-právní problém. „Pan Babiš místo jasné omluvy napadl Aktuálně.cz, že jeho výrok zmanipuloval. Je nyní na redakci, aby svůj text doložila. Pokud se tak stane a výrok se potvrdí, obávám se, že pan Babiš má zásadní problém nejen politický, ale zejména trestně-právní,“ uvedl pro Echo24.cz Chovanec.

Babiše kritizuje také ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová. „Zajeďte do tábora v Letech a k hrobu dětí v Mirovicích. Je tam asi sto jmen s narozením i úmrtím. Že by se upracovaly k smrti?“ vyzvala ministra financí. Marksová dále zdůraznila, že ona sama byla v Letech a mnoha sociálně vyloučených lokalitách osobně několikrát, a to ještě dřív, než se stala ministryní. „Na rozdíl od Babiše, který se teď najednou zajímá až v předvolební kampani,“ podotkla pro Echo24.cz.

S kritikou se přidal také ministry zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). „Vyvražďování Romů a Židů za druhé světové války bylo součástí zrůdných nacistických zločinů. Smyslem shromažďování lidí v táborech, podobných tomu v Letech, byla v konečném důsledku jejich fyzická likvidace. Další na řadě byli Češi. Není dobré zahrávat si se zlehčováním tohoto tématu. Je absolutně šílené dávat dohromady to, že někdo dnes nemá práci a pobírá sociální dávky s tragickými osudy jeho předků za druhé světové války,“ napsal na svém Facebooku.

Premiér Bohuslav Sobotka k Babišovu výroku ještě v nočních hodinách pro týdeník Respekt řekl: „Pokud něco takového opravdu řekl, doporučoval bych Andreji Babišovi, aby si zajel do Let a seznámil se s historickými fakty, jak nacisté a ti kdo jim pomáhali, různými metodami zabíjeli Romy. Pak by se měl zastydět, omluvit a už nešířit takové blbosti,“ uvedl Sobotka.

Výroky vytržené z kontextu

Vyjadřovat se k výrokům naopak nechtěl ministr spravedlnosti Robert Pelikán nebo ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL). „Pan ministr je v Pobaltí a výroky pana Babiše nechce komentovat,“ uvedla pro Echo24.cz mluvčí resortu kultury Simona Cigánková. Komentáře se zdržel také ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD). „Neznám celý kontext výroku ministra Babiše a protože nechci být jako on, který rád komentuje témata, o kterých nic neví, tak já se komentáře zdržím,“ uvedl pro deník Echo24.cz Němeček.

Babiš v pátek na tiskové konferenci k podzimním krajským volbám uvedl, že jestli se někoho dotkla, tak se omlouvá. „Pravděpodobně jsem se neobratně vyjádřil. Zásadně odmítám různé výzvy politiků, které tu jsou desítky let. Já samozřejmě odsuzuji holokaust, odsuzuji koncentrační tábory,“ uvedl Babiš. „Je to vytrhnuté z kontextu a pokud jsem se někoho dotknul, tak se omlouvám, ale vůbec jsem to tak nemyslel, bylo to vytržené z kontextu a opozice toho hned využila,“ dodal.

Svého šéfa se naopak zastala ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (za ANO). „Mám-li se vyjádřit k tomu, co pan vicepremiér skutečně řekl, pak souhlasím, že je ostudné, když stát stále nechává vydělávat obchodníky s chudobou, namísto, co by přísnou, ale spravedlivou politikou zlepšil školní docházku sociálně slabších skupin a umožnil jim pracovní resocializaci. Na tento problém naráží i naše ministerstvo při připomínkování zákona o sociálním bydlení, kde se stát tváří, že má peníze stále na rozdávání. Pokud ale ode mě chcete vyjádření k tomu, jakým způsobem česká média vytrhávají slova politiků z kontextu, k tomu se vyjadřovat nebudu,“ uvedla Echo24.cz Šlechtová.

Babiš se mezitím za svá slova čtvrteční slova omluvil. „Já jsem se špatně vyjádřil. Pokud jsme se někoho dotknul, tak se všem omlouvám. Ale vůbec jsem to tak nemyslel, bylo to vytrhnuté z kontextu,“ uvedl na pátečním zahájení volební kampaně ANO v Ostravě.

Na protest proti výrokům Andreje Babiše proběhl v pátek odpoledne na pražském Malostranském náměstí i malý happening. „Babišova slova mě opravdu namíchla, takže jsem si vyrobil tuhle ceduli a se dvěma kamarády jsme se rozhodli udělat alespoň symbolický protest. Není to nic organizovaného, přišlo to spontánně,“ uvedl jeden z aktivistů Václav Šindelář.

Na protest proti Babišovým výrokům v Praze proběhl malý happening.
Na protest proti Babišovým výrokům v Praze proběhl malý happening. Foto: Foto: Echo24.cz

Čtěte také: Poláci chtějí novým zákonem popřít holokaust, zní z Izraele

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články