1 Výrok o likvidaci novinářů

Zeman opět proslavil Česko. Jeho výroky řeší New York Times

, NOVÉ

Témata: , ,

Poslední výroky Miloše Zemana o likvidaci novinářů zajistily České republice opět pozornost na stránkách zahraničních médií. Informují o něm americký časopis Newsweek i zpravodajský server The New York Times. Deník o  českém prezidentovi hovoří jako o člověku, kterému není kontroverze cizí. Reaguje tak na jeho výrok, že novináři by měli být likvidováni, který pronesl v rozhovoru s Vladimirem Putinem na pekingské konferenci.

Aby si američtí čtenáři mohli udělat obrázek o české hlavě státu, připomíná článek v úvodu některé Zemanovy dřívější kontroverzní výroky. Vzpomíná například, že český prezident navrhoval, aby byli vegetariáni a abstinenti usmrceni, a také to, že nazval islám „náboženstvím smrti“. Do kontextu s jeho posledním výrokem článek NYT navíc přidává, že již dříve Zeman přirovnal novináře ke hnoji a hyenám.

The New York Times uvedly, že výrok českého prezidenta znepokojil řadu zdejších politiků v čele s ministry Lubomírem Zaorálkem a Danielem Hermannem. Jako důkaz pak citují jejich rozčarované tweety. V těch se politici shodují, že podobná věc nemůže být řečena ani jako vtip a že ve světle bezpočtu zavražděných ruských novinářů není podobné žertovní na místě. V textu je uvedeno také vyjádření europoslance Pavla Teličky, podle kterého vše akorát dokazuje, jak moc se Zeman pro roli prezidenta nehodí.

Na Zemanovu obranu je přidáno i vyjádření mluvčího Ovčáčka, který se do novinářů opřel s tím, že nikdy nepochopí bonmoty. Navíc byl prý celý humbuk kolem výroku uměle vykonstruován.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Přední americký zpravodajský server na závěr přidává zamyšlení, že svoboda médií v České republice není jen abstraktní pojem. Znepokojuje se nad tím, že tuzemská média jsou koncentrována v rukou movitých magnátů, což je podle NYT s podivem, vzhledem k tomu, kolika lety komunismu si Česká republika prošla. Na závěr je také zmíněna i kauza s nahrávkami odposlechů ministra Babiše, které dokládají, jak ovlivňuje svá média. 

Více čtěte zde: Zeman: Novináře je třeba likvidovat. Putin: To není nutné. Omezit možno

V Německu si všímají Babiše: Přímo útočí na demokracii, píší

Babiš poprvé slyšel nahrávky. A rozpomněl se na praktiky StB

Z nového čísla Konec thatcherismu. Jak volby změnily Velkou Británii

Echo týdne: Vkus Moniky Babišové ● Komentář: Zvrácení svobodných voleb ● Svět: Andrej Babiš na nás uvalil světovou zelenou revoluci ● Kauza: Skrytá, ale stejně reforma ● Civilizace: Hladem ku zdraví?

Anglické odcházení Co bude s Evropou, když Britové řekli exit
Klenot v čase snesitelném Rychlý běh s krumlovskou kartou
,