Uzbeckou Zemanovu skvrnu vyčistili čeští politici

Názory
Sdílet:

Chystaná návštěva uzbeckého diktátora Islama Karimova v Praze vyvolala zcela oprávněnou kritiku. Nyní byla zrušena (odložena). Podle sdělení Hradu o to požádala uzbecká strana kvůli obtížím "při naplňování programu". Postupně se ze setkání s Karimovem omluvili premiér Bohuslav Sobotka a z šesti ministrů pět. K dispozici se rozhodl nebýt ani pražský primátor Tomáš Hudeček.

Příjezd Karimova opět vynesl na světlo již věčné otázky: Mají mít lidská práva přednost před ekonomickými zájmy? Má v diplomacii co dělat morálka? A kde končí pragmatismus a kde začíná jen prachsprosté žebračení o kšefty, ať je cena jakákoliv. Odpovědi na tyto otázky reprezentují střet dvou světů. Občas se mohou protnout, ale nikdy se nesetkají. Setkání Miloše Zemana s Karimovem by nebylo ničím výjimečným, scházejí se s ním běžně i přední západní politici. Nejprve ve všemocném jménu boje proti terorismu, pak ve jménu ekonomických příležitostí. Uzbekistán však patří do té sorty režimů, s nimiž se není radno bratříčkovat. Svět opakovaně Uzbekistán kritizuje za masivní porušování lidských práv. Britský velvyslanec v Taškentu v letech 2002 až 2004 popisoval, že v zemi dochází běžně ze strany policie k mučení, únosům, vraždám, znásilněním, korupci či náboženským perzekucím (Velká Británie ho posléze odvolala). Známý je brutální případ z roku 2002, kdy byli lidé podezřelí z příslušnosti k islamistické skupině, zaživa uvařeni ve vroucí vodě. OSN označila mučení coby součást uzbeckého právního systému jako „institucionalizované, systematické a přebujelé“. V roce 2005 postřílely bezpečnostní síly až 1500 lidí, když se v násilnosti zvrhly protesty ve městě Andižan. Tajná policie je v Uzbekistánu prakticky všemocná a všudypřítomná.

Navíc Česko zde nepotřebuje na rozdíl od USA využívat vojenskou základnu. A zahraniční obchod? Jistě hezká věc, ovšem právě s touto zemí není pro nás až tak důležitá. Ostatně informace BusinessInfo.cz, oficiálního portálu pro podnikání a export zní lakonicky: "Hodnota obratu ZO s Uzbekistánem je tradičně poměrně nízká. Proto každý exportní kontrakt navíc v hodnotě 5 či 10 mil. USD "dělá počasí" ve vzájemné obchodní bilanci. Pokud jde o dovozy z Uzbekistánu do ČR, kde na prvním místě figuruje bavlna, objemy jejího dovozu do ČR se meziročně mění v závislosti na kolísání cen bavlny na světových trzích.

Uzbekistán se v roce 2011 umístil mezi českými obchodním partnery co do výše obchodního obratu na 79. místě stejně jako v roce 2010, co do výše českého exportu na 72. místě."

Dost málo, aby nám stálo za to obětovat naše svědomí. S tím ale prezident Zeman nemá problém. Dokázal to i ve své odpovědi signatářům otevřeného dopisu žádajícího zrušení schůzky. Čest a svědomí tentokrát, jak se zdá, zachránili ostatní politici. Jen sotva se omluvili kvůli jarním prázdninám.

Sdílet:

Hlavní zprávy