Polibek papeže a Perese jako z reklamy proti nenávisti

Politické polibky

Polibek papeže a Perese jako z reklamy proti nenávistiFOTOGRAFIE
Ve vatikánských zahradách přivítal papež František ke společné modlitbě za mír na Blízkém východě prezidenta Izraele Šimona Perese. Spolu s nimi se pomodlil také prezident Palestiny Mahmúd Abbás. Foto: ČTK
6
Svět
Zuzana Lebdušková
Sdílet:

Polibek papeže Františka a izraelského prezidenta Šimona Perese ve vatikánských zahradách oživil vzpomínku na kontroverzní reklamní kampaň módní značky Benetton. Ta před třemi lety šokovala, když spojila rty světových politických protivníků. Vatikán ji odsoudil a hnal módní značku před soud.

Nedělní společná modlitba zástupců křesťanství, judaismu a islámu přinesla podle ČTK velká očekávání. Ve vatikánských zahradách se za mír na Blízkém východě modlil papež František spolu s prezidenty Izraele a Palestiny Šimonem Peresem a Mahmúdem Abbásem. „Pro mír je třeba více odvahy než pro válku,“ pronesl papež. Svět v neděli obletěly i snímky, kde se hlava křesťanské církve vítá s zástupcem judaismu, izraelským prezidentem Šimonem Peresem. Přátelský polibek na uvítanou připomněl reportérce Sáře Nelsonové z Huffington Post odvážnou kampaň italské módní značky Benetton.

Benetton ve své kampani zaměřené proti nenávisti ve světě v roce 2011 ukázal celou řadu světových politiků, kteří se líbají. Ve photoshopu upravené fotografie, souhrnně nazvané „Unhate“ Spojení(ne nenávisti), spojily polibkem amerického prezidenta Baracka Obamu s jeho venezuelským protějškem Hugo Chávezem či tehdejším čínským prezidentem Chu Ťin-tchao, izraelského premiéra Benjamina Netanjahua s palestinským prezidentem Mahmúdem Abbásem, německou kancléřku Angelu Merkelovou s Nicholasem Sarkozym.

Pobouření Vatikánu vyvolal polibek tehdejšího papeže Benedikta XVI. a muslimského vůdce Mohammeda Ahmeda al-Tayeba, velkého imáma v mešitě Al-Azhar v Káhiře.

Zatímco se kampaň pokusila kázat toleranci, Vatikán ji odsoudil a hnal módní značku před soud. Papežův tiskový mluvčí Federico Lombardi tehdy prohlásil, že je zcela nepřijatelné použít zmanipulovaný obraz svatého otce jako součást reklamní kampaně. „Je to vážný nedostatek úcty k papeži, urážka citů věřících a zjevná demonstrace toho, jak v reklamě přilákat pozornost pomocí provokace,“ odsoudil nápad Benettonu Lombardi. Společnost se tehdy omluvila a plakát s papežem stáhla.

Idea odstranění nenávisti symbolizovaná polibkem znesvářených stran se tak stala oproti upraveným reklamním fotografiím skutečnou díky i setkání Perese a Abbáse, které papež zorganizoval. Prezidenti se na veřejnosti setkali díky jeho překvapivému pozvání po více než roce. Agentura Reuters při této příležitosti připomněla, že americké pokusy oživit mírová jednání před měsícem ztroskotaly kvůli vzájemnému obviňování.

Vatikán také předem krotil očekávání, že by společná modlitba, označená za „pauzu od politiky“, mohla okamžitě vést k nějakému průlomu. Také papež připustil, že by bylo bláznovstvím, aby sám za nynější situace předkládal nějaké mírové nabídky. Modlitba tak byla být spíše ukázkou, že tři vyznání mají společné kořeny a měla by v zájmu míru spolupracovat.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz