‚Putin pod českou svíčkou.‘ Americký server kritizuje Babiše

Ministr financí má prý vazby na Rusko

‚Putin pod českou svíčkou.‘ Americký server kritizuje BabišeNOVÉ
Ministr financí Andrej Babiš. Foto: FOTO: Jan Zatorsky
1
Svět

tv Echo24

Nejdříve se do některých českých politiků včetně ministra financí Andreje Babiše pustila americká novinářka a spisovatelka Anne Applebaumová, když je označila za politiky, kteří jistým způsobem slouží cílům ruského prezidenta Vladimira Putina a užila označení „užiteční idioti“. Nyní americký politický server upozorňuje na „alarmující“ důkazy, které svědčí o „přátelství“ českého ministra financí s Ruskem.

„Putin se skrývá pod českou svíčkou“ zní titulek článku na americkém serveru Daily Caller, v němž americký novinář Gabriel Meyr píše, že sestřelení ruského bitevníku tureckou armádou je zkouškou odvahy pro lídry zemí NATO, a v němž vyjadřuje pochybnosti nad některými z nich. V zájmu jeho hledáčku je především český ministr financí Andrej Babiš, který má podle něj příliš podezřelé vazby na Rusko.

Meyr nejdříve připomíná právě článek Anne Applebaumové a poté vypočítává události, které jsou důkazy přátelství Babiše s ruskou stranou. Jako příklad uvádí to, že se státní pojišťovna EGAP zaručila za dvoumiliardový úvěr na vývoz technologií do Ruska, rozhodnutí českého ministerstva financí neprodat koně ze stáje čečenského prezidenta Ramzana Kadyrova, které jsou ustájené v České republice, nebo spojení Babišovy firmy Agrofert s ruským plynem.

Čtěte také: Putinovi ‚užiteční idioti‘: Zeman, Klaus i Babiš, píše americká novinářka

Jako první důkaz autor uvádí událost ze začátku listopadu tohoto roku. Státní pojišťovna EGAP, která, jak zdůrazňuje Meyr, spadá pod Babišovo ministerstvo financí, uzavřela dohodu o financování vývozu technologií na výrobu hnojiva s ruskou společností PhosAgro, jejímž spoluvlastníkem je Putinův blízký přítel Vladimir Litvinenko. „Rusko musí skutečně ocenit finanční pomoc ministerstva financí dceřiné společnosti v dobách finančních sankcí uložených Západem,“ píše Meyr.

The Daily Caller je zpravodajský a názorový konzervativní server, který založil liberální konzervativec Tucker Carlson spolu s bývalým poradcem viceprezidenta Dicka Cheneyho Neil Patela, se sídlem v americkém Washington D.C.. Britský The Guradian web označil za „konzervativní odpověď“ amerického názorového webu The Huffington Post.

Mnohem bizarnějším příkladem rusko-českého přátelství je podle autora kauza kolem koní čečenského prezidenta Ramzana Kadyrova. Kadyrov má totiž v ČR ustájené elitní plnokrevné koně a v důsledků protiruských sankcí mu hrozilo, že o stáje přijde. Meyr ale upozorňuje, že české ministerstvo financí se rozhodlo stáje neprodat, čímž podle autora šlo na ruku dalšímu blízkému příteli ruského prezidenta. Ministerstvo financí nicméně omezilo peněžní toky stáje, stáje ale mohou dále fungovat, podle ministerstva kvůli tomu, aby omezením nebyla znehodnocena kvalita Kadyrovova majetku.

„Ministerstvo ignorovalo veškeré otázky týkající se osobního zapojení ministra Babiše do tohoto politicky citlivého rozhodnutí, ale můžeme bezpečně předpokládat, že Kadyrov tuto laskavost ministerstva ocení,“ uvedl Meyr.

Čtěte také: Sankcím neunikne ani Kadyrovova stáj v Česku. Přijde o zisky

Posledním bodem je spojení Babišovy firmy Agrofert s ruským plynem. Babiš se podle Meyra v odpovědi na článek Anne Applebaumové sice distancoval od tvrzení, že Babišovou motivací může být závislost jeho firem na ruském zemním plynu, faktem podle něj nicméně zůstává, že ruský plyn odebírá právě Babišův holding Agrofert prostřednictvím firmy Vemex, který spadá pod ruský Gazprom.

„Existuje staré české přísloví ‚Pod svíčkou je největší tma“. Sedí Putin pod svíčkou? Využívá své přátele nám před nosem, aby oslabil naše nejdůležitější spojence?“ ptá se Meyr v závěru článku, podle nějž by měla být zjištění pro americkou vládu alarmující.

Čtěte také: Babiš píše do USA: Nejsem proruský, ani jako Klaus a Zeman