'Je to prohra.' USA dává komedii s Kim Čong-unem do trezoru

Novodobý trezorový film

'Je to prohra.' USA dává komedii s Kim Čong-unem do trezoruTRAILER a FOTOGRAFIE
The Interview Foto: Sony Pictures
Svět

Echo24

Zavření dokončené komedie The Interview do pomyslného trezoru znechutilo mnoho osobností Hollywoodu. Film se Sethem Rogenem a Jamesem Francem měl mít premiéru 25. prosince.

Amerika prohrála svou první kyberválku. Takový názor zastává mnoho osobností z filmového průmyslu, které se stydí za rozhodnutí studia Sony Pictures zcela zastavit distribuci filmu The Interview, v němž američtí novináři dostanou od CIA za úkol zlikvidovat severokorejského diktátora Kim Čong-una.

Studio sužovala od konce listopadu řada hackerských útoků, v jejichž důsledku se dostaly na veřejnost důvěrné interní informace z chodu studia či korespondence vrcholných managerů. K akci se přihlásila skupina nazvaná „Strážci míru“, podle amerických vyšetřovatelů stojí za útokem přímo Severní Korea, Spojené státy zvažují přiměřenou odpověď.

Film The Interview postupně stáhly z nabídky největší řetězce Spojených států, tedy Regal Entertainment, AMC Entertainment, Cinemark, Carmike Cinemas a Cineplex Entertainment. Ty se zalekly výhrůžek hackerské skupiny, obsahovaly mimo jiné pasáže jako „Svět bude plný strachu. Vzpomeňte si na 11. září 2001. Doporučujeme, abyste se drželi dál od míst, kde se bude promítat. Pokud máte poblíž domov, měli byste ho opustit."

Čtěte také:

Zažijete znovu 11. září, vyhrožují. New York zrušil premiéru

Hackeři ukradli scénář příštího filmu o Jamesi Bondovi

Cíl: zabít Kim Čong-una. Producenti filmu čelí palbě hackerů

Studio Sony nakonec rozhodlo, že film neuvede vůbec nikde. Podle Hollywood Reporteru zatím lidé z vedení Sony nejsou rozhodnutí, jestli film půjde do kin později, ani zda vyjde s odstupem na nosičích DVD a Blu-ray.

Postup Sony kritizují filmaři, vidí v něm ústupek teroristům a ohrožení svobody uměleckého projevu. „Myslím, že je ostudné, že kina neuvedou The Interview. To teď budou stahovat všechny filmy kvůli anonymním výhrůžkám?“ ptá se na Twitteru Rogenův a Francův kolega Jude Appatow (40 let panic, Zbouchnutá). Podle slavného spisovatele Stephena Kinga je stažení filmu „znepokojující na mnoha úrovních“.

Kritici, kteří stihli film vidět, přitom nejsou z výsledku vůbec nadšení. Na databázi Rotten Tomatoes, která průměruje ohlasy v médiích, má film deset spíše pozitivních recenzí a jedenáct negativních.

Herec a režisér Judd Apatow

Moderátor Jimmy Kimmel

Herečka Mia Farrowová

Dokumentarista Michael Moore

Herec Steve Carell

Komik Ben Stiller

Hororový klasik Stephen King

Spisovatel a scenárista Neil Gaiman

Režisér Avengers Joss Whedon