Film inspiroval revoluci, v Thajsku zakázali gesto z Hunger Games
Film a realita
Předposlední díl filmové série Hunger Games útočí na kina po celém světě. V Thajsku jej ale z kin stáhli hned v den premiéry. Tamní disidenti se totiž nechali inspirovat gestem, které hlavní hrdinka používá jako symbol vzdoru vůči vládě své země. Informoval o tom deník New York Times.
Gesto, která spočívá ve zvednutí tří prstů nad hlavu, si thajští odpůrci režimu oblíbili už letos v březnu, kdy v zemi došlo k puči. Tamní vláda tehdy vydala nařízení, které užívání tohoto znaku zapovídá pod hrozbou policejního zadržení. Stejnojmenný román autorky Suzanne Collins, podle kterého se filmy natáčí, gesto nejdříve představuje jako symbol vděku a rozloučení, postupem času se z něj však stává symbol vzdoru. A právě to inspirovalo mladé thajské disidenty.
Jedna z protestních skupin ve čtvrtek dorazila na premiéru filmu a skoupila stovky lístků na promítání předposledního dílu tohoto hollywoodského blockbusteru, aby je poté zadarmo rozdala kolemjdoucím, píše Bangkok Post. Netrvalo ale dlouho a členové skupiny byli thajskými policejními složkami zadrženi.
Čtěte více: Thajsko vyhlásilo stanné právo, aby udrželo pořádek
V reakci na tuto událost se poté společnost Apex, jedna z největších provozovatelů kin v Thajsku, rozhodla snímek Hunger Games ze svých promítacích sálů stáhnout. Režisér Francis Lawrence reagoval na informace o protestech v Thajsku rozporuplně: „Je skvělé, že se film může stát symbolem pro lidi, symbolem svobody a protestu. Pokud jsou za to, ale studenti zatýkáni, není to dobře. Není to dobrý pocit, když jsou lidi zavíráni kvůli filmu, který jsem natočil.“
Symbol odporu z filmů Hunger Games však není jediným zásahem vlády vůči odpůrcům režimu. Zakázáno bylo také další gesto, respektive aktivita – čtení Orwellova románu 1984 na veřejnosti.
Podle informací Humans Right Watch byla po převzetí moci uvalena silná cenzura na tamní média, omezeno bylo také právo na veřejné shromažďování a za mříže se dostalo velké množství akademiků, politických aktivistů či novinářů.