2 Odpověď od vězněné pilotky

Savčenková odpovídá do Česka: Zeman je větší zločinec než já

, NOVÉ

Témata: , , , ,

V Rusku vězněná ukrajinská pilotka Naďa Savčenková odpověděla na dopis z Česka. Její list v původním znění zveřejnil na svém Facebooku proukrajinský aktivista Tomasz Peszynski. Ten svůj dopis Savčenkové pojal jako omluvu za prezidenta Zemana, který se tvrdě vymezil proti její nevině. Savčenková adresovala českému prezidentovi příkrou odpověď: „Nejsem zrádce, neponižuji svůj národ, jak to dělá Zeman. On je větší zločinec než já a spravedlivý soud ho stejně čeká, tak jako Putina, v Haagu.“

Aktivista Peszynski napsal původní dopis Savčenkové s omluvou za chování českého prezidenta Miloše Zemana na začátku dubna. „O vašem únosu a nezákonném soudu řekl, že se řídí zásadou, že když o nějaké kauze nic neví, to znamená, že neví, zda je ten člověk vinen nebo nevinen, tak se k tomu prostě nevyjadřuje. Je to od Miloše Zemana sprosté a nechutné,“ píše mimo jiné Peszynski v dopise.

Savčenková mu po necelých třech týdnech zaslala odpověď, ve které děkuje za podporu. „Děkuji vám za petici, za svědomí, za poctivost a za dobré přátelství k Ukrajině. Vy se nemáte za co omlouvat. My Ukrajinci velmi dobře víme, že národ a prezident mají velmi často různé pohledy na situaci a národ nemá nést odpovědnost za svého prezidenta troubu, nebo špatného prezidenta,“ píše v úvodu pilotka.

Jako odpověď za kritiku od Zemana odpověděla, že je jí jedno, co říká, že pouze bránila svoji zem před Ruskem. „Já neznám Miloše Zemana a je mi jedno, co o mně řekl. Klidně mu řeknu, že jsem zabila víc než dva lidi, ale mezi nimi nebyli ruští novináři, z jejichž zabití jsem byla v Rusku obviněna. A ta zabití nebyla zločinem, protože jsem bránila svoji zem Ukrajinu a svůj ukrajinský národ, jak jsem přísahala jako důstojník a voják. Bránit svoji zem není zločin. Nepřítel měl také zbraně. Nejsem zrádce, neponižuji svůj národ, jak to dělá Zeman. On je větší zločinec než já a spravedlivý soud ho stejně čeká, tak jako Putina, v Haagu,“ píše Savčenková v reakci na Zemanova slova.

„Věřím v přátelství mezi našimi národy, nezávisle na politice prezidentů,“ dodává na závěr, kde také děkuje za podporu, které si z české strany velmi váží. A dodala, že by chtěla českou republiku jednou navštívit.

Čtěte také:

Savčenková bude do konce května vyměněna za dva ruské vojáky

Pusťte sem Českou televizi, žádá Savčenková

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.