První vakcína na ebolu je na světě. V testech byla 100% účinná

NADĚJNÝ LÉK

První vakcína na ebolu je na světě. V testech byla 100% účinnáAKTUALIZOVÁNO 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Lékaři v africké Guinei dokončili testovací období první vakcíny na smrtící nevyléčitelnou nemoc. Podle zprávy agentury AFP testy, jež probíhaly na několika tisících lidech, prokázaly účinnost vakcíny ochránit člověka před nákazou jako stoprocentní. V nedávné epidemii nemoc zabila přes 11 tisíc lidí.

Vakcína s názvem VSV-ZEBOV se zřejmě brzy stane prvním licencovaným lékem na nevyléčitelnou ebolu, která před rokem vypukla na západě Afriky. Podle vědců se už látka může začít používat

,,Testy ukázaly, že vakcína poskytuje stoprocentní ochranu proti ebole zhruba po týdnu od aplikace,“ řekl agentuře výzkumník Sven Trelle z University of Bern. Lékaři v Guinei, která byla jedna z nejvíce zasažených zemí, testovali lék od března 2015 na víc jak 7 tisících lidech. Provedení klinických testů umožnila široká mezinárodní spolupráce mezi WHO a odborníky z Norska, Francie, Švýcarska, Spojených států, Británie a Guineje.

V prvním testu lékaři vpíchli látku více jak 4 tisícům pacientů, kteří přišli do styku s nakaženým a měli velmi vysokou pravděpodobnost nákazy. Vakcínu dostali ihned po riskantním kontaktu. U nikoho z testovaných díky tomu nemoc nepropukla, jak stojí ve studii publikované v magazínu The Lancet medical journal.

Druhá skupina, kterou lékaři testovali dostala lék až po třech týdnech po potenciální nákaze nebo kontaktu s nakaženou osobou. Jen 16 ze 3,528 lidí ebolu dostalo, ale do šesti dní po imunizaci se u nich ebolu podařilo vyléčit a byli proti ní chránění.

Vakcína VSV-ZEBOV byla jednou ze dvou testovaných látek. Druhou je očkovací látka vyvinutá britskou firmou GSK a americkým institutem pro alergie a infekční nemoci. Testuje se nyní v Libérii.

Ebolou se od konce roku 2013 hlavně v Africe nakazilo kolem 27.000 lidí a podle WHO jich asi 11.200 zemřelo. Nemoc zasáhla především Guineu, Sierru Leone a Libérii. Z těchto tří západoafrických zemí je také asi 99 procent obětí epidemie.


Čtěte také: Ebola drtí Afriku i ekonomicky. Turisté se bojí jezdit na safari

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články