Zemanovy přemety. Peroutkovu vnučku uráží soud? ‚Není demokratka‘
KAUZA FERDINANDA PEROUTKY
Prezident Miloš Zeman předvedl další názorový přemet, který se tentokrát týká kauzy kolem novináře a spisovatele Ferdinanda Peroutky. O jeho vnučce Terezii Kaslové řekl, že není demokratka, pokud ji uráží nedávné rozhodnutí soudu. Ten sice nařídil písemnou omluvu za prezidentovy výroky o Peroutkovi, ale novináře nepřímo nazval antisemitou. Zeman dal přitom najevo krajní neúctu vůči verdiktu soudu nižšího stupně a soudkyni tehdy obvinil z amatérismu.
„Kdo se cítí uražen rozsudkem soudu, není demokrat,“ prohlásil Miloš Zeman v rozhovoru pro Parlamentní listy, který byl zveřejněný v neděli. Odpovídal tím na otázku, jak pohlíží na nespokojenost Peroutkovy vnučky Terezie Kaslové s verdiktem, který vynesl odvolací Městský soud v Praze na začátku září.
Čtěte také: Máme celý rozsudek Zeman vs Peroutka. Je to remíza, napsal soud
Ten nařídil, aby se Hrad omluvil za to, že prezident chybně přisoudil Ferdinandu Peroutkovi autorství článku „Hitler je gentleman“. Za další slova se ale omlouvat nemusí, přestože výrok „nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky“ Peroutka navzdory Zemanově tvrzení nenapsal, ani neřekl. Soudce Tomáš Novosad uvedl, že některé Peroutkovy články se nesou v tomto duchu a lze je tak interpretovat.
S rozsudkem nebyla spokojená Terezie Kaslová. „Jsem naštvaná, možná více než naštvaná, jsem uražená. Dotklo se mě to možná více, než slova Zemana,“ uvedla vnučka českého novináře. Soudce totiž vlastně řekl, že Peroutka mohl být antisemita. „Antisemitou nebyl. Jeho dcera byla Židovka,“ dodala Kaslová s tím, že hodlá podat dovolání k Nejvyššímu soudu.
Trochu amatérismus, vzkázal Zeman soudkyni
Nicméně Miloš Zeman sám urážlivě mluvil o soudkyni Kateřině Sedlákové kvůli jejímu březnovému rozsudku. Obvodní soud pro Prahu 1 dal tehdy za pravdu Kaslové a nařídil omluvu za všechny prezidentovy výroky a kancelář prezidenta se proti tomu posléze odvolala. „Soudkyně si hraje na literární kritičku, popírá pramen, který se jmenuje profesor Václav Černý a naopak příbuzní Ferdinanda Peroutky, kteří pochopitelně protestovali, jsou pro ni pramenem důvěryhodnějším. Je to tak trochu důkaz amatérismu, ale budiž,“ uvedl Zeman v rozhovoru pro deník Blesk v dubnu.
Nejedná se o první případ, kdy verdikt soudkyně Sedlákové zpochybňoval. „Pokud se ho nepodařilo najít a soudkyně z toho vyvozuje, že ten článek neexistuje, je to něco podobného, jako kdybyste prohlásil, že Bůh neexistuje, protože ho nikdo nenašel,“ řekl Zeman v březnu. Jeho mluvčí na svém Twitteru krátce po vynesení rozsudku varoval, že by případ mohl skončit u Ústavního soudu.
Kauza Peroutka rozhodně nekončí. KPR v každém případě podá odvolání. Lze očekávat, že případ nakonec skončí u Ústavního soudu.
— Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci) 2. března 2016
Zmíněné výroky Zeman chybně přisoudil Peroutkovi, když na loňském fóru o holocaustu hovořil o selhání intelektuálů v období nacismu. Dokládal to tvrzením, že Peroutka napsal článek „Hitler je gentleman“. Peroutkovi přisoudil vedle autorství článku také výrok „nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky“. Autorem výroku o vlcích je ale novinář Jan Stránský. Prezident si ale stojí za tím, že článek viděl, přestože mluvčí Ovčáček v jeho hledání neuspěl.